Adaptacja poddasza

poddasze
Opracowanie: raymond_zoller
Adaptacja strychu bądź poddasza to doskonały pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Innym sposobem zagospodarowania jest samodzielnie funkcjonujący lokal mieszkalny. Wszystko zależy od idei i przydatności przestrzeni pod dachem.

Wbrew pozorom przestrzenie pod dachem muszą spełniać wiele warunków aby mogły być przeznaczone na cele mieszkaniowe:

- Pierwszym wyznacznikiem jest przeznaczenie poddasza. Często w przepisach MPZP (Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego), przede wszystkim dla nowego budownictwa, zastrzega się, że poddasza nie mogą być mieszkalne.

- Drugim ważnym kryterium jest przepis o wysokości pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi, która powinna wynosić minimalnie 2,2 m.

- Warto zwrócić uwagę na bryłę dachu i kąty nachylenia połaci. W przypadku wielu nachyleń, przecięć połaci i ostrych skosów będzie trudno urządzić funkcjonalne i wygodne lokum.

- Pomieszczenie poddasza musi spełnić wymagania związane z naturalnym oświetleniem. Według przepisów powierzchnia okien ma wynosić minimum 1:8 powierzchni podłogi. W odpowiedzi sposób pomiędzy krokwiami można zamontować okna połaciowe.

- Jeżeli poddasze w domu wielorodzinnym jest dostępne bezpośrednio z klatki schodowej to bardzo dobrze, gdyż może pełnić funkcję lokalu odrębnego. W przypadku domów jednorodzinnych, chcąc uzyskać lokal niezależny trzeba rozpatrzyć opcję dobudowy schodów.

- Adaptując poddasze trzeba dopilnować odpowiedniej izolacji w zależności od istniejących warunków technicznych.

Adaptacja poddasza – podpowiedzi natury technicznej

poddasze
Opracowanie: urbaneapts
Gdy decyzja o aranżacji została podjęta pozytywnie, można przystąpić do remontu poddasza. Kolejność i rodzaj prac warto zawrzeć przynajmniej szkicowym projekcie poddasza. Do ważniejszych działań należy:
1. Rozpoznanie stanu konstrukcji dachu (izolacji przeciwwilgociowej, pokrycia dachu, izolacji cieplnej, stanu technicznego krokwi i podłóg)
2. Wyznaczenie lokalizacji i montaż okien połaciowych
3. Dla uniknięcia efektów zmian klimatycznych w wnętrzu trzeba zapewnić dobrą izolację (wełna mineralna, filc, wełna szklana, płyty styropianowe i inne w zależności od warunków technicznych poddasza)
4. Montaż ścianek działowych w miejscach gdzie występują elementy konstrukcyjne dachu
5. Montaż oświetlenia
6. Montaż płyt gipsowych w wydzielonych przez ścianki działowe pomieszczeniach.
7. Zastosowanie warstwy wyrównującej na podłogę np. płyty wiórowej (może to być równocześnie izolacja akustyczna). W przypadku podłogi betonowej lub ceglanej zaleca się wylewkę samopoziomującą (w tym wypadku strop można łatwo przeciążyć!!)

Końcowa aranżacja poddasza
Każde poddasze wymaga indywidualnego podejścia przy aranżacji. Specyficzne wykończenie będą stanowiły także meble. Chcąc wykorzystać przestrzeń najbardziej ekonomicznie warto pomyśleć o szafach wnękowych (O szafach wnękowych dowiesz się więcej z artykułu "Szafy wnękowe - ekonomiczne wykorzystanie zakamarków"). Wszelkie zbiegi połaci do podłogi od wysokości 100cm mogą stać się tajnymi zamaskowanymi skrytkami lub meblami wnękowymi.
Jeżeli powierzchnie pomieszczeń są duże możemy sobie pozwolić na kuchnię z wyspą. Jej zastosowanie jest niezwykle zasadne. Montując kuchenkę pod skosem narażamy ściany na tłuste plamy i uciążliwą wilgoć pary wodnej.
Meble wybierane do aranżacji poszczególnych wnętrz są raczej niższe (często też mobilne- na kółeczkach), aby nie zaburzyć proporcji z reguły niskich pomieszczeń.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
09-06-03 13:59
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.