Aranżacje wnętrz - jaki styl wybrać?

Urządzanie naszego domu czy mieszkania to nie lada wyzwanie. Będąc w sklepach meblowych czy wnętrzarskich podoba nam się mnóstwo przedmiotów i najchętniej kupilibyśmy wszystkie. Jednak zachowajmy spokój i zdrowy rozsądek. Zastanówmy się, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Poniżej przedstawiamy przewodnik po stylach wnętrz, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Styl skandynawski
Styl ten można scharakteryzować za pomocą trzech słów: naturalność, prostota i styl. Takie aranżacje wnętrz, to przede wszystkim detale, wykończenie, kolory i minimalizm. Mała ilość ażurowych mebli, stwarza wrażenie lekkości. Daje to duże poczucie przestrzeni. Dom skandynawski jest przede wszystkim naturalny. Znaczącą rolę odgrywają tu kolory. Są to zawsze barwy bardzo naturalne i neutralne: wszelkie odcienie beżu, wszosu, hebanu i grafitu. Faktura ścian jest zawsze gładka i matowa. Takie aranżacje wnętrz mieszkań wybierają zazwyczaj młodzi ludzie nastawieni na karierę przeplecioną życiem towarzyskim.

Styl nowoczesny
salon
Opracowanie: creative location
Na podstawie: http://www.flickr.com/
Charakteryzuje go przede wszystkim prostota, minimalizm, dużo nowoczesnej technologii i zastosowanie różnych materiałów swobodnie ze sobą połączonych. Dąży się do jak największej ilości przestrzeni, ograniczenia podziałów we wnętrzach. Sztandarowym przykładem, gdzie nowoczesne style urządzania mają zastosowanie są lofty. W takich wnętrzach poszczególne pomieszczenia oddziela się od siebie poprzez zróżnicowanie kolorów czy materiałów. Często zwyczajne ściany zastępuje się przesuwnymi drzwiami z matowego szkła lub poprzez ścianki z luksfer. Materiał na meble to drewno, jednak z dużą ilością stalowych elementów.
Nowoczesne aranżacje wnętrz to przede wszystkim oświetlenie. Odpowiednio dobrane reflektory, lampy sufitowe czy kinkiety optycznie powiększą naszą przestrzeń, ale także podkreślą i wyeksponują jego najatrakcyjniejsze elementy.
Styl ten ma swoje dwie odmiany. Pierwsza z nich to „high – tech”. Przypomina klimatem laboratorium. Dużo szkła i metalu, zimna paleta barw oraz niebieskie lub fioletowe jarzeniowe oświetlenie. Druga z nich to odmiana „ciepła”. Nowoczesne materiały współgrają tu z ciepłą kolorystyką ścian. Przytulny charakter nadają czerwienie, brązy i pomarańcze. Często jako ocieplacza wnętrz stosuje się drewno – zarówno w meblach, jak i w elementach wykończeniowych.

Styl minimalistyczny
Początków tego stylu należy szukać w Japonii. Charakteryzują go prostota, perfekcja i wyciszenie. Formy są tu bardzo proste, pozbawione ozdób – nawet meble nie posiadają uchwytów. Wszystko jest „od linijki” - kąty proste i geometryczne formy. Do takich wnętrz pasują niskie meble o bardzo prostej formie, jedynie fotel czy kanapa mogą być efektowne, tworząc główną ozdobę wnętrza. Sprawdza się tu zasada „im mniej, tym lepiej”. Rzeczy codziennego użytku nie mają prawą być na widoku, bo wprowadzają tylko chaos. Kolory również są jak najbardziej neutralne – szarości, beże i brązy. Ewentualnie może znaleźć się czerwień, ale musimy być stonowana przez resztę otoczenia.

Styl rustykalny
Przykład wnętrza w stylu rustykalnym
Opracowanie: by Tammy Manet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jest on powrotem w stronę natury, prostoty, przytulności i swojskości. Wprowadza ciepło i sielankę do naszego wnętrza. Dominują tu drewniane, niewielkie meble, często postarzane poprzez przecieranie, ługowanie czy też bejcowanie. Kolory dla takich mebli to przede wszystkim beże, błękity, morskie zielenie, ale także są to elementy roślinne. Dodatki w stylu folk to chodniki, serwety robione na szydełku czy firany rodem z wiejskiej chaty. Paleta barw musi być koniecznie ciepła. Rustykalny styl, podkreśla naturalne piękno drewna. Ciekawym dodatkiem takiego wnętrza będzie piec kaflowy lub kominek.

Styl eklektyczny
Łączy on elementy stylowe z nowoczesnością. Pozwala pogodzić ze sobą potrzebę nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, z sentymentem za dawnymi czasami. Ściany i podłogi w jasnych barwach, dają doskonałe tło, do eksponowania sprzętów. Aby nasze stylowe wnętrza nie były chaotyczne i niespójne, musimy być bardzo ostrożni i mieć duże wyczucie. Czasem zamiast kilku drobnych ozdób, lepszy jest zdecydowany kolor, kształt czy wzór na ścianie, aby nasze wnętrze nabrało indywidualnego charakteru.

Styl kolonialny
Wbrew pozorom, nie jest to wcale styl zaczerpnięty z zamków XVI wiecznych angielskich władców. Tak naprawdę wywodzi się z Hiszpanii, Portugalii, Francji, łącząc ze sobą prostotę, klimat Dalekiego Wschodu i szlachetność egzotycznych gatunków drzewa.
Kolonialny styl to przede wszystkich prostota i trwałość. Meble z małą ilością zdobień, lekko postarzane, czasem z imitacją otworów po kornikach. Takie masywne meble, najczęściej zdobią gabinety czy niewielkie biura. Charakterystyczne dla tego stylu są bardzo egzotyczne ciemne gatunki drewna: venge, mahoń i polisander. Wśród innych popularnych materiałów naturalnych znajdziemy rattan, bambus oraz wiklinę.

Art déco
Styl, w którym głównym epicentrum są meble z lat 20 i 30, ale także te nowe stylizowane na Art déco. Wszystkie one są ręczną, bardzo solidną, a przy tym artystyczną rzemieślniczą robotą. Zestawiona jest prostota z tradycją. Główną dekorację stanowi naturalne piękno drewna, dlatego te prawdziwe meble Art déco wygrywają ze sprzętami seryjnymi obecnie produkowanymi.

Styl ekologiczny
Dość mocno nawiązuje do jedności z naturą. Dominują naturalne materiały: len bawełna i wiklina, zestawione z surowym drewnem w jasnych odcieniach. Kolorystyka wnętrz jest również bardzo „ziemista” - biele, szarości, zielenie, brązy i beże, a wszystko oczywiście w pastelowych odcieniach. Dodatki to przedmioty o pochodzeniu również naturalnym – elementy bambusowe i trzcinowe, wiklinowe kosze oraz ceramika w kolorach wody, piasku i gliny.

Pamiętajmy, że tak naprawdę musimy stworzyć wnętrze, które będzie odpowiadać nam, a nie wyglądać jak na okładce magazynu wnętrzarskiego. Bo tak naprawdę nie chodzi o przestrzeganie stylistycznych reguł, ale szczyptę intuicji i wyczucia.

Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
10-02-04 12:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.