Kominki narożne

Kominki narożne
Opracowanie: Warren Noronha
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/wnorrix/75093770/
Wybór kominka do naszego domu w dużej mierze warunkuje to jaką powierzymy mu funkcję. Generator ciepła ogrzewający w ekonomiczny sposób nasz dom czy może otwarte palenisko dające nam możliwość delektowania się żywym ogniem? Nie należy zapominać jednak, że zawsze będzie on charakterystycznym elementem dekoracyjnym i warto zadbać o to, by ciekawie komponował się z wnętrzem.


Istotne w tej kwestii jest jego umiejscowienie. Jest to bezpośrednio zależne od tego, gdzie w projekcie naszego domu przewidzimy otwory kominowe i odpowiednio wcześniej przystosujemy ich rozmiar pod przyszły kominek. Zarówno do montażu tradycyjnego – na ścianie, jak i narożnego, przewidziano fasady pryzmatyczne, płaskie i okrągłe. Decydując się na kominek odsunięty od ścian możemy zastosować kominki otwarte na dwie (tzw. tunelowe), trzy lub cztery strony.
Usytuowanie kominka w naszym salonie ma niebagatelne znaczenie. Umiejscowiony na środku, w centralnym punkcie staje się pierwszoplanową ozdobą pokoju i zawsze będzie skupiał na sobie uwagę. Tradycyjny frontowy kominek jest bardziej dyskretnym elementem wystroju. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku otwartych powierzchni, łączącym sąsiadujące z sobą pomieszczenia jest kominek narożny. Zastosowanie takiego kominka na granicy np. jadalni i pokoju dziennego scala oba pokoje ze sobą – płomienie ognia umilają nam spożywanie posiłków w jadalni upiększając przy tym relaks w salonie.

Wkłady kominkowe stosowane do kominków narożnych mogą mieć drzwiczki pojedyncze: lewe lub prawe, podwójne z szybami segmentowymi lub podnoszone. Do ich produkcji używa się żaroodpornego szkła. Do kominków narożnych stosuje się fasady szklane zarówno płaskie, okrągłe jak i pryzmatyczne.

Rozróżniamy dwa typy kominków narożnych: wyeksponowane w wystającym narożu dwóch ścian, oraz umieszczone w wewnętrznym rogu pomieszczenia. Bezwzględnym atutem kominków narożnych jest większa, niż w przypadku kominków tradycyjnych, ekspozycja paleniska. W kominkach narożnych ogień widoczny jest z dwóch stron, a przy dobrym usytuowaniu może być widoczny z innych pomieszczeń. Kominki umieszczone w rogu pozwalają nam cieszyć się widokiem płomieni z każdego miejsca w pomieszczeniu.

Kominki narożne
Opracowanie: Brainsonic
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/brainsonic/3616970196/
Kominek narożny nadaje się zarówno do mniejszych jak i większych pomieszczeń. Stylowo obudowany tworzy w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Umiejscowiony na styku ścian często nie wymaga dodatkowej ozdoby. Otynkowana i pomalowana obudowa z płyt gipsowo - kartonowych jest także bardzo wygodnym rozwiązaniem. W przypadku zmiany kolorów ścian automatycznie dostosowuje się do nowej aranżacji. Należy zwrócić uwagę by obudowa była prawidłowo wykonana. Powinna być izolowana tak, aby temperatura na jej powierzchni nie była wyższa niż temperatura ścian sąsiednich. Ma to istotny wpływ nie tylko na wynik roboty malarskiej, ale przede wszystkim na jakość konstrukcji obudowy. Poprawnie wykonana osłona może być malowana tymi samymi farbami co ściany sąsiednie. Warto jednak zabezpieczyć ściany przed zabrudzeniem (np. sadzą) i zastosować lakier akrylowy.

Popularnym materiałem stosowanym do wykonywania frontów jest kamień. Najczęściej stosowany jest łatwy w obróbce marmur, trawertyn, piaskowiec i wapień. Do wykończenia fasad bardzo dobrze sprawdza się także cegła zwykła i klinkierowa, nadając kominkom rustykalny charakter. W połączeniu z zimnem metalu tworzy ciekawą kompozycję wpasowująca się w nowoczesne wnętrza. Zastosowanie elementów drewnianych także ciekawie kontrastuje ze stylem awangardowym. Z racji usytuowania kominki narożne mogą przyjmować nietypowe kształty. Niewielkie płytki czy mozaika ceramiczna podkreślają wyszukaną bryłę konstrukcji.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Martyna Wojna
10-02-24 13:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.