Trendy we wzornictwie

design
Opracowanie: daviddesign
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/djs1021/101948321/
Łacińskie „designare” to „wyznaczać”, włoskie „disegno” to „rysunek”. W Polsce design od kilkunastu lat przyjmuje się jako synonim projektowania lub wzornictwa. Wszystko co nas otacza to design. Przedmioty których używamy zostały stworzone przez kogoś a powodem ich powstania był czyjś pomysł. Historia wzornictwa przemysłowego zarówno światowego jak i polskiego jest bogata. Design tyczy się praktycznie wszystkiego: od projektów domów, samochodów, przez wyposażenie wnętrz, przedmioty codziennego użytku po food-design.
Czy to w zakresie form, materiałów czy kolorów mebli – na przestrzeni lat wszystko zmieniała moda i oczekiwania konsumentów. Dzisiaj wzornictwo jest dobrze rozwiniętą gałęzią przemysłu. Lubimy otaczać się pięknymi rzeczami, a ponieważ gusta są różne oferta jest bogata.

Dla miłośników prostoty
Styl skandynawski kojarzy się z surowym drewnem, wikliną, naturalnymi materiałami, prostymi formami, rozbielonymi kolorami. Ten chłodny design to nie tylko wrażenia estetyczne, kolorystyka, forma ale też funkcjonalność. Design duński jest delikatny i romantyczny. Styl szwedzki natomiast jest bardzo minimalistyczny - charakterystyczne dla niego jest użycie drewna a kolorem dominującym, tak jak w przypadku designu duńskiego jest biel. Styl fiński to geometryczne motywy, wyraziste kolory, sklejka i skóra. Wzornictwo skandynawskie charakteryzuje też wysoka jakość wykonania, adekwatna do ceny.

W klasycznym stylu
Design inspirowany stylem minionych epok. Pękate, postarzane komody i szafy zdobione na wzór barokowych mebli to oferta skierowana do miłośników klasyki. Złocenia, zarówno detali mebli (uchwyty) jak i ozdób dekoracyjnych (świeczniki, zegary, ramy, wazony), nawiązują do antyków i dodają przedmiotom splendoru.

Inspiracja orientem
Oryginalne wzornictwo indyjskich mebli kolonialnych zachwyca zarówno miłośników kultury dalekiego wschodu, jak i amatorów stylowych aranżacji. Piękne wzory i ozdoby na meblach nadają im niepowtarzalny charakter. Wykonane ręcznie ze szlachetnych gatunków drzew łóżka, komody i kufry, są masywne, solidne i świetnie się prezentują. Design orientalny to nie tylko meble ale także dodatki. Inspiracją w aranżacji wnętrza w orientalnym stylu są charakterystyczne dla krajów dalekiego wschodu bogato zdobione: narzuty, poszwy, firany, zasłony, obrusy i dywany.

Sztuka popularna
Do wnętrz nowoczesnych ciekawą propozycją są też dodatki w stylistyce pop art. Wielkomiejski i krzykliwy w charakterze styl komponuje się niezwykle kunsztownie z minimalizmem współczesnych wnętrz. Pop art to radość koloru i wolność formy z lekka domieszką kiczu. Intensywne kolory, połyskliwe powierzchnie, geometryczne kształty, inspiracje czerpane rodem z komiksów - to cechy charakterystyczne tego stylu. Inspirowane dziełami Andy'ego Warhol'a sitodruki, tapety i obrazy są doskonałym przykładem coraz bardziej popularnego wzornictwa ściennego.

Fabryka pomysłów
Surowy i mało przytulny styl industrialny także stał się inspiracją dla designerów. Charakteryzują go meble o oszczędnych, pozbawionych dekoracyjności formach, wykonane z zimnych "technicznych" materiałów. Równie ascetyczna jest kolorystyka - głównie zestawienia bieli z różnymi odcieniami szarości i czerni.

Rękodzieło
Na chwilę obecną światowe trendy we wzornictwie inspirują się folklorem i sztuką ludową. Zarówno nowoczesne meble zdobione ludowymi motywami, jak i odnawiane stare komody znajdują swoje miejsce w stylowych salonach. Tkane serwety, koronkowe bieżniki, pikotki i mereszki to dodatki dopełniające całości. Kolorystyczne zestawienia odwzorowujące ludowe tkaniny sprawdzają się w aranżacji wnętrz i zachwycają nie tylko starsze pokolenia.

Trendy we wzornictwie
Opracowanie: SOCIALisBETTER
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/27620885@N02/3568417988/
Projektanci czerpią inspirację zarówno z przeszłych epok jak i z wizji przyszłości, zarówno z natury jak i z otaczających nas technologii. Mieszają style, łączą trendy, bawią się formą, kolorem, materiałem, zaskakują kontrastami. Nowoczesne, designerskie dzieła to swoiste kolaże tkane na kanwie sprawdzonych koncepcji, przeplatane inspiracją twórcy, osadzone w ramach funkcjonalności.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Martyna Wojna
10-02-04 15:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.