Dom przyjazny dla alergika- bezpieczny pokój dziecka

1033-1.jpg
Opracowanie: JELP
Rodzice, których dzieci są uczulone na roztocze lub cierpią na astmę, powinni podjąć działania mające na celu walkę z alergenami gromadzącymi się w pokoju malucha.

Aby przykre objawy uczuleń nie nasilały się, pokój ten należy odpowiednio często porządkować. Nie poleca się sprzątać pomieszczenia późnym wieczorem, gdyż poruszone cząsteczki kurzu będą unosić się w powietrzu jeszcze przez kilka godzin, a śpiące dziecko będzie je wdychało. Podczas odkurzania pokoju mały alergik powinien przebywać w innym pomieszczeniu – wówczas uniknie kontaktu z alergenami. Najlepiej zakupić odkurzacze z filtrem HEPA, służącym do dezynfekcji powietrza, zatrzymującym komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii. Istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia objawów alergicznych jest także używanie odpowiednich środków czystości. Podczas mycia poszczególnych powierzchni nie należy stosować silnych detergentów, które zawierają intensywne środki zapachowe, gdyż może to powodować podrażnienia układu oddechowego malca.

Harmonogram sprzątania pokoju małego alergika.

1. Codziennie rano warto wywietrzyć pomieszczenie oraz łóżeczko, w którym spało dziecko. Należy zaniechać tej czynności wyłącznie w szczycie pylenia roślin, jeśli maluch cierpi na katar sienny. Jeżeli nie ma możliwości otworzenia okna ze względu na bezpieczeństwo warto zainstalować w dziecięcym pokoju klimatyzację lub wentylację mechaniczną, należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu jej systemów.
2. Odkurzanie podłóg oraz wycieranie ich na mokro to czynności, które mama alergika powinna wykonywać każdego dnia. Warto również wcielić w życie zasadę codziennego ścierania kurzu z mebli. Wybierając mebelki do dziecięcego pokoju należy zwrócić uwagę na takie, które łatwo utrzymać w czystości. Najlepsze są modele wykonane z litego drewna, które nie mają otwartych półek, na których może gromadzić się kurz. Zabudowanie ściany w pokoju dziecka zamkniętymi szafkami od podłogi aż do sufitu wyeliminuje konieczność codziennego wycierania. Jest to doskonały sposób na zmniejszenie ilości obowiązków a zarazem zapewnienie czystości w pokoju.
3. Szczyty szafek, ramy obrazków, plastikowe zabawki oraz parapety, na których osadza się kurz najlepiej ścierać wilgotną ściereczką raz w tygodniu.
4. Pluszaki w pokoju dziecka uczulonego na roztocze są poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia, dlatego rodzice powinni ograniczyć ich liczbę do minimum. Wszystkie przytulanki i maskotki będące "siedliskiem" alergizującego kurzu i roztoczy warto umieścić w szklanej gablotce lub w drewnianej skrzyni. Aby pozbyć się alergenów najlepiej prać je systematycznie (raz w tygodniu) w temperaturze 60°C i używając hipoalergicznego proszku, który jednocześnie uchroni intensywne kolory zabawek (np. JELP Color). Te pluszaki, które z różnych przyczyn nie powinny być prane należy zapakować w torbę i włożyć do zamrażalnika na 3-4 godziny. W ten sposób żywe roztocze zostaną zlikwidowane. Po wymrożeniu, warto jednak wypłukać zabawki w wodzie by zmyć pozostałości roztoczy.
5. Bielizna pościelowa małego alergika powinna być zmieniana co tydzień. Wypranie jej w temperaturze co najmniej 60°C w hipoalergicznym proszku JELP zagwarantuje usunięcie alergenów. Receptura proszku JELP oparta jest na przetestowanych składnikach, które łatwo się wypłukują, dlatego produkt gwarantuje bezpieczeństwo i jest idealny do prania bielizny osób wrażliwych. Przy okazji zmiany pościeli warto również wyprać w odpowiedniej temperaturze narzuty. Same kołdry oraz poduszki nie wymagają regularnego prania, jeżeli przed pierwszym użyciem nałożone na nie zostaną specjalne pokrowce przeciwroztoczowe. Wówczas przy każdej zmianie pościeli należy przetrzeć je wilgotną (ale nie mokrą) ściereczką. Ważne jest, aby wszystkie elementy posłania były dobrze wysuszone, gdyż wilgoć i ciepło tworzą idealne warunki do rozwoju alergizujących pleśni.
6. Rodzice alergików, którzy zdecydowali się umieścić w pokoju dziecka firany i zasłony, nie powinni dopuścić do nadmiernego zakurzenia materiałów. Aby usunąć kurz z tkanin dekorujących okna należy prać je co 3 - 4 miesiące. Z tą samą częstotliwością warto usunąć martwe roztocze z obić mebli, używając odkurzacza z filtrem HEPA. Również co kilka miesięcy należy uprać w odpowiedniej temperaturze (co najmniej 60°C) bawełniane dywaniki, które w odróżnieniu od ciężkich, wełnianych dywanów są najlepszym zabezpieczeniem podłogi w pokoju uczuleniowca.

Aby dziecko było zdrowe, rodzice powinni znać źródła i charakter substancji wytwarzających groźne alergeny. Kontrola ilości alergenów poprzez odpowiednią aranżację pomieszczenia oraz częstotliwość sprzątania pokoju małego alergika sprawi, że jego skóra będzie miała zdrowszy wygląd, a problem zatkanego nosa oraz ciężkiego oddechu zostanie zminimalizowany.

* Na podstawie: Dom dla alergika, Dr Peter Howarth, Anita Reid, Wydawnictwo Arkady, 2002
Na podstawie: JELP
08-03-21 10:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.