Biura nieruchomości po kryzysie – diagnoza i zapowiedź

Nowy rok niósł rewolucyjne różnice w dziedzinie obrotu. Agencje nieruchomości w tych czasach muszą pokonać kolejne problemy w odrabianiu strat. Regulacja deweloperska i paragrafy wchodzącej w życie rekomendacji S, nie dadzą owocu w postaci pomnożenia się chętnych na kupno nieruchomości.


Regulacje rekomendacji S i ustawa deweloperska
Opracowanie: Times Square Public Relations

Jako pierwsza, 1. stycznia, obowiązywać zaczęła rekomendacja s. Jej treści regulują na nowo m.in. reguły wyliczania zdolności kredytowej. Instytucje finansowe dokładniej przyglądają się swoim klientom i przygotowują dogłębną analizę zagrożenia nieuniknionego przy udzielaniu kredytu. Przykra wiadomość spotyka osoby marzące o tym, by zaciągnąć zobowiązania nie w złotówkach. Te bazowe różnice decydują o tym, że: zdolność do zaciągania zobowiązań jest obliczana dla maksymalnego okresu kredytowania obejmującego 25 lat, zaś jednorazowa rata zobowiązania nie może przekraczać 42% osiąganych zarobków.
Różnica w obliczaniu wartości DTI (określnik wysokości sumy zobowiązań w stosunku do osiąganych dochodów) zmniejsza możliwość do zaciągania zobowiązań podmiotów nawet o blisko jedną szóstą.

Ustawa deweloperska uzyska moc wraz z 29 kwietnia. Jej głównym celem jest zapewnienie pewności klientom przedsiębiorstw deweloperskich i ograniczenie ryzyka związanego z zakupem mieszkania.
Wprowadzone regulacje zdecydowanie zrewolucjonizują obecny tok nabywania nieruchomościami.
W akcie zawarto definicję umowy deweloperskiej. Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się do przeniesienia praw własności na nabywcę po zakończeniu budowy, otrzymując za to ustalone dwustronnie świadczenie pieniężne. Nowa umowa wstąpi w miejsce obowiązującej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. umowa deweloperska będzie podpisywana pod sankcją nieważności w formie notarialnej, a roszczenia nabywcy znajdą miejsce w księdze wieczystej budowanej inwestycji.

Opracowanie: krakow4u.pl
Każda inwestycja, rozpoczęta po wejściu ustawy w życie, musi mieć założony indywidualny rachunek powierniczy, na którym będą gromadzone wpłaty kontrahentów. To gwarancja w razie ogłoszenia upadłości przez inwestora. W takich sytuacjach fundusze z rachunku powierniczego posłużą do zaspokojenia roszczeń pieniężnych nabywców.

Przepis przewiduje także stworzenie rachunku powierniczego otwartego. Stwarza to możliwość, że zebrane pieniądze będą wypłacane budującemu ratami, po zakończeniu kolejnych etapów planu działania.

Każdy klient firmy deweloperskiej musi otrzymać prospekt informacyjny, który zgodnie z literą prawa, będzie zawierał komplet użytecznych wiadomości na temat inwestycji i sytuacji finansowej inwestora.

Początek działania nowych przepisów może owocować zmniejszeniem się popytu na rynku mieszkań, a za tym liczby kupców, tak na domy nowe jak i wcześniej ukończone. Właściciele, którym zależy na szybkim zbyciu lokum, będą musieli zastanowić się nad znaczną obniżką wymagań w ofercie.

Optymizm na rynku inwestycji biurowych
Na rynku inwestycji o charakterze niemieszkalnym, biura nieruchomości odnotowały znaczny wzrost powierzchni i budynków biurowych. Na początku nowego roku poinformowano, że podaż na cele komercyjne wciąż rośnie. Największy popyt odnotowują agencje nieruchomości Warszawa. W stolicy, do najistotniejszych realizacji, należą: Warsaw Spire (Ghelamco), Konstruktorska Business Center (HB Reavis) oraz Miasteczko TP (Bouygues Immobillier).

Do postawienia na nieruchomości przeznaczone na cele administracyjne zachęcają inwestorów statystyki wynajmu. Zdaniem firmy Cushman & Wakefield -”inwestowanie w nieruchomości uważane jest za bezpieczną opcję w sytuacji braku stabilizacji na rynkach finansowych.” Mimo to optymizm powinien być raczej ostrożny.

Zobacz więcej na serwisie o nieruchomościach baryla-barycki.com.pl/!
Na podstawie:
12-03-09 15:58
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.