zasady pielęgnacji oczka wodnego

Projektowanie ogrodu to dużo pracy, a jeśli w centralnym punkcie zaplanowaliśmy oczko wodne, musimy o nie zadbać. To rzeczywiście dekoracja, zwłaszcza jeśli włączymy w to najładniejsze rośliny. O czym należy pamiętać, mając swój miniaturowy staw przy domu?
Oczko wodne jest bardzo ważnym ozdobą ogrodu dla miłośników zwierząt i roślinek wodnych. Aby faktycznie można było się nim cieszyć i chwalić się nim najbliższym, musimy o nie dbać. Oczyszczanie i napowietrzanie stawu muszą być systematyczne, więc warto zatroszczyć się o obowiązkowość.

Akwarium
Opracowanie: sxc.hu
Na podstawie: sxc.hu
Oczyszczanie wody Ważne, aby badać parametry wody eksperckimi urządzeniami dostępnymi w sklepach z akcesoriami do oczek wodnych. Najważniejsza jest czysta woda w stawie, dlatego tak ważny jest jak najlepszy filtr. Powinno się go regularnie oczyszczać, najlepiej pod bieżącą wodą. Warto jednak wiedzieć, że bakterie, zgromadzone na nim są niezbędne, dlatego nie można za dokładnie umyć filtru. Jeśli nie zaniedbamy o to, trzeba wymienić wodę w oczku, chociaż w części. Napowietrzanie jest bardzo ważne, przydadzą się więc pompy wodne i fontanna. Latem koniecznie uzupełniajmy wodę, która wyparuje.

Walka z glonami
akwarium
Na podstawie: flickr.com
W letnich ciepłych dniach, mogą pojawić się glony. Wyrządzają szkodę nie tylko estetyce, lecz co ważniejsze zwierzętom w oczku. Należy więc systematycznie je wyjmować samodzielnie. Logiczne, że najlepiej pomóc sobie sprzętami do tego przeznaczonymi lub zwykłymi narzędziami ogrodowymi. Mniejsze glony należy niestety wyjmować sieciami. Nie powinno się stosować chemikaliów, zwłaszcza, jeśli w stawie hodujemy. Więcej w temacie oczka wodnego i akcesoriów jest tutaj: http://www.zoologiczny.sklep.pl/Oczko_Wodne__59

Ryby i rośliny – dbaj o nie! Dosyć oczywiste jest też to, że trzeba dbać o mieszkańców oczka wodnego. Odpowiednia woda, oczyszczanie z glonów – łączą się z tym bez dwóch zdań. Rybki należy dobrze karmić i poznać ich zachowania. Każdy niepokojący problem trzeba zbadać. Rośliny z kolei trzeba regularnie przycinać i czasami nawozić, gdy nie rosną. Jeżeli są zbyt duże, koniecznie trzeba je rozsadzać. Pokarm dla rybek i nawóz dla roślin kupujmy jedynie ze sprawdzonych źródeł.


Sprawdź też

Przygotowanie oczka wodnego do snu zimowego

Oczko wodne w ogrodzie jest oczkiem w głowie każdego ogrodnika. To najbardziej efektowny element każdego ogrodu. Niestety staw jest jednocześnie najtrudniejszy w utrzymaniu i wymaga dużo prac pielęgnacyjnych. gardena radzi, jak zadbać o oczko wodne jesienią, aby wiosną znów cieszyło oko.
12-12-07 12:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.