Ogród - aranżacje

Letni ogród
Opracowanie: Muffet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Aranżacja ogrodu to zwykle nie lada wyzwanie z jakim musi zmierzyć się jego właściciel. Urządzanie ogrodu, tak jak aranżacja wnętrz, poddaje się zmiennym trendom. Na początku warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma różnymi projektami i realizacjami.

Poszukiwanie inspiracji ułatwią pisma i książki o tematyce ogrodowej, odwiedziny ogrodu botanicznego lub wizyty w ogrodach znajomych. Jest to etap, na którym można przyjrzeć się różnym ogrodowym układom, zapisać nazwy najpiękniejszych roślin, zastanowić się nad kolorystyką rabat i charakterem małej architektury ogrodowej. Różnorodne ogrodowe style m.in. wiejski, naturalistyczny, francuski, japoński, angielski dają możliwość poznania różnych koncepcji założeń ogrodowych i rozwiązań w nich zastosowanych.

Ogród w stylu wiejskim
Ogród na wsi
Opracowanie: Sideshow Bruce
Na podstawie: http://www.flickr.com
Styl ten z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Motywem wiodącym ogrodu utrzymanego w stylu wiejskim jest naturalność. Do nasadzeń w tym stylu wybiera się zwykle rodzime rośliny. W ogrodzie wiejskim można znaleźć wielobarwne kwiaty, zioła, warzywa, sady i łąki kwietne. Naturalne elementy małej architektury ogrodowej, takie jak drewno, kamień i wiklina podkreślą charakter ogrodu.

Ogród w stylu angielskim
Jest to styl będący alternatywą dla aranżacji barokowych, pełnych ozdób i formalnego charakteru. Angielskie ogrody mają bardziej swobodny, naturalny i romantyczny charakter. W tego typu założeniach dominuje przede wszystkim spójność i naturalność. Obszerne, zielone trawniki, białe róże i piękne pelargonie to cechy charakterystyczne dla nich. W ogrodzie w stylu angielskim nie może zabraknąć altan, kamiennych ławeczek czy fragmentów starych murów, porośniętych mchem. Niewątpliwie jest to styl, który doskonale nadaje się do większych ogrodów.

Ogród w stylu francuskim
Francuski ogród
Opracowanie: tiseb
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/tiseb/42417915/
Jest to styl ogrodowy przeznaczony dla osób cierpliwych i wytrwałych. Ogrody utrzymane w stylu francuskim są bardzo uporządkowane, mają zachowane proporcje i symetrię, której podlegają nawet najmniejsze elementy dekoracyjne. Główna aleja w ogrodzie francuskim przebiega przez sam środek założenia i symetrycznie rozgałęzia się na dwie strony. Dokładnie strzyżone krzewy mogą być sadzone pojedynczo lub tworzyć żywopłoty, a nawet labirynty. Kwietne rabaty mają ściśle określony kształt i wytyczone granice. Ogrody francuskie przeważnie otoczone są niskim żywopłotem, najczęściej z bukszpanu.

Ogród w stylu japońskim
Ogród japoński
Opracowanie: Randy Son Of Robert
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jest to styl charakteryzujący się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. W takim ogrodzie nawet najmniejszy szczegół ma swoją symbolikę. Ogród japoński naśladuje naturę. Najważniejszym jego elementem jest woda, symbolizująca życie i przemijanie. Z kolei kamień naturalny jest symbolem stałości i niezmienności natury. Do ogrodu japońskiego wybiera się roślinny delikatne i jasne, w jasnej kolorystyce, w odcieniach bieli, jasnego różu i fioletu. Ponadto ważną rolę w takim założeniu pełnią także rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność, czyli bukszpany, ostrokrzewy, ligustry pospolite czy sosny czarne.

Ogród w stylu naturalistycznym
Ogród w lipcu
Opracowanie: ricoeurian
Na podstawie: www.flickr.com
Kompozycyjnie ogród naturalistyczny jest bardzo podobny do tego utrzymanego w stylu wiejskim. Motywem przewodnim jest naturalność, rozmieszczenie sadzonek powinno imitować wrażenie naturalnej przypadkowości. Ingerencja w ich formę powinna być jak najmniejsza. Wszystkie elementy w takim ogrodzie powinny ze sobą harmonizować i tworzyć spójną całość. Materiały wykorzystane do stworzenia alejek czy elementów małej architektury to przede wszystkim cegła, drewno, wiklina i żwir. W ogrodzie naturalistycznym dużą rolę odgrywają kolorowe, rodzime kwiaty. Kompozycje kwiatowe z ich udziałem nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Oryginalny tekst pochodzi z serwisu Projektoskop.pl - Ogród - aranżacje
Na podstawie: opracowanie własne
Opracowanie: A.D.
12-12-12 12:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.