Jak zachować piękny wygląd drewnianej podłogi

Kolorowe panele podłogowe
Opracowanie: podłogi.info
Na podstawie: podłogi.info
Naturalne podłogi drewniane nadają wnętrzu niezaprzeczalnego uroku. W celu zachowania ich pięknego wyglądu i przedłużenia żywotności, trzeba jednak dbać o utrzymanie czystości, właściwą pielęgnację i konserwację drewnianej powierzchni. Dla ochrony przed działaniem piasku, wody i soli, warto ułożyć specjalne maty przed wejściem do domu. Środki do pielęgnacji należy dobierać w zależności od rodzaju powierzchni; inne preparaty stosuje się do podłóg olejowanych, inne natomiast do powierzchni lakierowanych. Ponadto, nie zaleca się mycia drewnianej posadzki mopem oraz innego rodzaju sprzętem, który wchłania nadmierne ilości wody i rozmazuje je po powierzchni.

Do podłóg olejowanych
Do bieżącej pielęgnacji znakomicie nadają się środki z serii Protektor, opracowane specjalnie dla podłóg lakierowanych (Protektor), jak i olejowanych (Protektor Natura). Podstawowym środkiem pielęgnacyjnym przeznaczonym do podłóg olejowanych jest mydło podłogowe, czyli specjalne mydło o dużym stężeniu używane do codziennej pielęgnacji posadzki. Z kolei intensywny zmywacz służy do gruntownego czyszczenia drewna i pozwala skutecznie usuwać rożnego rodzaju brud: tłuszcze, nikotynę oraz stare warstwy mydła podłogowego. Rzadziej stosowanym preparatem jest tzw. olej pielęgnacyjny – środek przeznaczony do wszystkich podłóg drewnianych pokrytych olejem UV, w kolorze naturalnym lub białym. Kiedy podłoga staje się matowa i szara, wspomniany olej znakomicie ją odświeża i pielęgnuje. Stosuje się go jedynie 1-2 razy w roku. Pasta pielęgnacyjna to wydajny środek do konserwacji i zabezpieczenia drewna, działający na podłogę odświeżająco, a jednocześnie zapewniający skuteczną ochronę olejowanej powierzchni. Do naprawy punktowych zadrapań czy przypaleń zaleca się stosowanie oleju naprawczego, który przy okazji ma również właściwości odświeżające.

Usuwanie plam
Uporczywe plamy usuniemy intensywnym zmywaczem, który rozlewamy na plamy i pozostawiamy na pewien czas, a następnie przecieramy miękką szmatką. Jeśli jest to konieczne – powtarzamy czynność. W przypadku plam kwaśnych należy wstępnie lekko przetrzeć podłogę drobnoziarnistym papierem ściernym, a przeszlifowane miejsca ponownie pokryć olejem do napraw.

Do podłóg lakierowanych
Preparaty serii Protektor dobrze sprawdzają się również w pielęgnacji i renowacji podłóg lakierowanych, gdyż żaden ze środków przeznaczonych do tego rodzaju powierzchni nie zawiera parafiny, co umożliwia łatwe odnawianie parkietu bez konieczności jego cyklinowania. Przy okresowej renowacji wystarczy zmyć podłogę środkiem Protektor Komplet i zmatowić przed lakierowaniem drobnym papierem ściernym. Preparat ten jest idealny do stosowania przed szlifowaniem i ponownym lakierowaniem podłogi, a także przed odświeżaniem powierzchni środkiem Protektor Blask. Warto zakupić również Protektor Koncentrat, czyli specjalny środek czyszczący, który dodaje się do wody podczas codziennego sprzątania. Dzięki zawartości żywic, tworzy on dodatkową powłokę ochronną na powierzchni lakierowanej podłogi. Natomiast gdy nasza podłoga ulegnie zmatowieniu, zastosować możemy Protektor Blask– środek pielęgnacyjny przeznaczony do okresowej konserwacji parkietów. Zawiera on żywice akrylowe, dzięki czemu przywraca podłodze dawny blask i połysk.

Za sprawą zaawansowanych środków pielęgnacyjnych, możemy cieszyć się urokiem drewna przez długi czas, a codzienna pielęgnacja nie musi być uciążliwa, wymagająca i pracochłonna. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów, najważniejsze jednak by odpowiednio dobrać je w zależności od rodzaju i stanu drewnianej powierzchni.
Na podstawie: Podlogi.info
Opracowanie: Anna Dębiec
09-09-18 14:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.