Opłaca się stosować do przepisów na budowach

schody
Opracowanie: Cramo
Na podstawie: Cramo
Nie tylko unijne, ale także nasze rodzime przepisy coraz poważniej traktują normy bezpieczeństwa w budownictwie. Projekty nowych zapisów przewidują m.in. rozszerzenie kompetencji inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy oraz utrudnienie odstąpienia przez prokuratury od postępowań w sprawach zgłoszonych przez PIP.

Te zmiany dotyczą nie tylko dużych przedsiębiorców i firm budowlanych – także osoby prywatne, np. jeśli stawiają dom, powinny wiedzieć, czego oczekuje się od zarządców placów budowy i jak te wymagania spełnić.

Jeśli stawiamy jakikolwiek budynek, obojętnie, czy jest to wieżowiec, czy dom rodzinny, musimy pamiętać, że zgodnie z prawem praca wykonywana już na poziomie powyżej jednego metra wymaga systemu zabezpieczeń krawędziowych. Częstym obrazkiem są barierki byle jak zbite z desek czy po prostu przeciągnięta między słupkami taśma ostrzegawcza. Takie rażące zaniedbania biorą się zazwyczaj z mylnego przeświadczenia, że nowoczesne systemy zabezpieczeń są kosztowne i nie warto w nie inwestować.

- Taki stereotyp jest oczywiście nieprawdziwy – mówi Jan Grochala, kierownik produktowy z wypożyczalni sprzętu budowlanego Cramo. – Nowoczesne zintegrowane systemy zabezpieczeń, jak chociażby Combisafe są droższe jedynie o ok. 10 proc od tradycyjnych rozwiązań. To różnica nieznacząca, jeśli chodzi o ludzkie życie – tłumaczy Grochala.
Ważnym elementem infrastruktury placu budowy, który wpływa na bezpieczeństwo są również schody. Dzięki nim przenoszenie narzędzi i materiałów z miejsca na miejsce jest dużo łatwiejsze, niż stąpanie po prowizorycznych, wykonanych z nietrwałych materiałów konstrukcjach. Pamiętajmy jednak, że także w tym wypadku, musimy stosować się do określonych zasad.
- Montaż schodów do 9 stopnia może być wykonany przez dwóch pracowników bez użycia dodatkowego sprzętu – mówi Jan Grochala. – Konstrukcja powyżej 11 stopni wymaga już jednak użycia specjalistycznego sprzętu do podnoszenia. Bez względu na zabezpieczenia pamiętajmy o tym, że system powinien być oparty na równym i stabilnym podłożu – dodaje Grochala.

Nie zapominajmy także o zobowiązaniach, jakie nakłada na nas członkostwo w Unii Europejskiej. Przed zamówieniem systemów zabezpieczeń bądź schodów, upewnijmy się, czy są one zgodne ze wspólnotowymi normami, dotyczącymi tymczasowych konstrukcji, stosowanych na placach budowy.
Na podstawie: Inplus PR
Opracowanie: Jakub Bocian
11-04-19 13:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.