Ekologiczna podłoga z bambusa

Podłogi z bambusa
Opracowanie: Barlinek S.A.
Na podstawie: http://www.podlogi.info/galeria.php
W życiu codziennym coraz częściej zwracamy uwagę by nasze działania i decyzje były przyjazne środowisku naturalnemu. Segregowanie śmieci, energooszczędne i wodooszczędne urządzenia to nie jedyne możliwości „ekologicznego” postępowania w naszych domach. Urządzając wnętrza, możemy zdecydować się bowiem na bambusową podłogę – ciekawą a zarazem przyjazną środowisku alternatywę dla podłóg drewnianych. Pozwala ona stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza bez poczucia, iż jego upiększanie ma równocześnie szkodliwe skutki dla ekosystemu.

Choć bambusowe deski są znakomitym sposobem na uzyskanie piękna naturalnego drewna w jadalni, salonie czy korytarzu, to bambus nie jest gatunkiem drzewa, lecz szybko rosnącej trawy. Jej łodyga po pewnym czasie drewnieje a po ścięciu szybko wypuszcza nowe pędy i odrasta nawet do 50 cm na dobę. Pozwala to wykorzystywać ją do produkcji desek bez równoczesnego zmniejszenia globalnych zasobów cennego surowca. Występuje w strefach tropikalnych i subtropikalnych, w tym przede wszystkim w Chinach, skąd pochodzi Bambus Olbrzymi (Moso) – najpopularniejszy gatunek stosowany do budowy bambusowych podłóg.

Bambus niczym nie przypomina rodzimych gatunków traw. Zdrewniałe i puste w środku łodygi osiągają wysokość do 40 m i obwód 30-35 cm. Ich niezwykła twardość, która o kilkadziesiąt procent przekracza np. twardość dębu sprawia, iż stanowią bardzo dobry materiał podłogowy. Nie bez znaczenia dla barwy i twardości pozostają warunki klimatyczne, glebowe oraz wiek ścinanych łodyg, najlepsze bowiem deszczułki uzyskuje się z łodyg 5-letnich, ciętych na wąskie pasma a następnie obieranych z zielonej kory. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji osiąga się materiał o niezwykłej wytrzymałości, stabilności i dużej odporności na ścieranie. Dodatkowo, podłoga ma ciekawą strukturę i barwę, które znakomicie sprawdzają się w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Przy zastosowaniu technologii prasowania pod ogromnym ciśnieniem i wagą, można uzyskać deski o wyglądzie litego drewna bez charakterystycznych przyrostów. Na rynku oferowana jest przede wszystkim deska w kolorze naturalnym (jasno-żółtawym) oraz karbonizowana o kolorze brązowawo-karmelowym - otrzymywana poprzez obróbkę termiczną, powodującą karmelizację cukrów zawartych w łodygach. Ponadto, bambusowa podłoga może być zbudowana w układzie wertykalnym (równoległe ułożenie łodyg) o delikatnym liniowym wzorze lub w układzie horyzontalnym (na sztorc). Szeroki wybór obejmuje również różne możliwości wykańczania powierzchni; ta ekologiczna podłoga nadaje się do lakierowania, olejowania, jak i pozostawienia w stanie surowym. Jeśli chodzi o sposób montażu, zaleca się przyklejanie desek bezpośrednio do podłoża, przy czym istnieje także możliwość układania ich w formie podłogi pływającej.

Główne atuty podłóg z bambusa to oryginalny wygląd, duża funkcjonalność i niewysoki koszt. Nie wymagają one wyjątkowych sposobów i środków pielęgnacji, jedynie utrzymywania stałej temperatury i wilgotności pomieszczenia. Obok „ekologicznych” atutów, praktyczną korzyścią bambusowej podłogi jest możliwość jej zeszlifowania i ponownego polakierowania w celu odnowienia powierzchni.
Na podstawie: Podlogi.info
Opracowanie: podłogi.info
09-06-16 08:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.