Dom bezpieczny

dom jednorodzinny
Opracowanie: Robert Konieczny
Na podstawie: Reynaers Polska
Po raz pierwszy w historii światowej architektury powstał budynek, którego ruchome elementy znacząco ingerują w urbanistykę działki. Dom Bezpieczny, innowacyjny projekt Roberta Koniecznego.

Dom Bezpieczny Roberta Koniecznego to ze wszech miar budynek niezwykły: niedostępny dla wzroku ciekawskich i skomplikowany technicznie. Inwestorowi zależało przede wszystkim na poczuciu całkowitego bezpieczeństwa i odizolowania się od otoczenia. Architekci z biura KWK Promes zaproponowali dom z potężnymi, długimi na 22 m., ruchomymi ścianami. W zależności od ich położenia dom może być albo zamkniętym szarym prostopadłościanem, albo przestronną, przeszkloną willą.

Co ważne, po wysunięciu ścian parteru (wschodniej i zachodniej) jest on nadal bardzo bezpieczny − gdy dwie potężne ściany dojeżdżają do ogrodzenia, między budynkiem a ogrodzeniem tworzy się swoisty bufor bezpieczeństwa. Dlatego też aby dostać się do wnętrza domu, a następnie do ogrodu, goście muszą poczekać na zaproszenie właścicieli. Kolejnym elementem ruchomym, nawiązującym do niedostępnej twierdzy, jest podnoszony mostek łączący piętro domu z dachem basenu. Dach ten służy jednocześnie jako taras.

Najbardziej innowacyjnym elementem Domu Bezpiecznego jest zmienność wyglądu budynku i układu całej działki podczas przesuwania się ruchomych ścian. Jak tłumaczy Robert Konieczny, jest to jedyne znane mu rozwiązanie tego typu na świecie: "Nowatorstwo pomysłu polega na ingerencji ruchomych przesłon w układ funkcjonalny działki, przez co, gdy dom jest zamknięty (na przykład w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród".

dom jednorodzinny
Opracowanie: Robert Konieczny
Na podstawie: Reynaers Polska
Technologia wykonania
Cała ślusarka okienna Domu Bezpiecznego została wykonana w systemie Reynaers CS 68. Ten trójkomorowy system okienno-drzwiowy z paskami termoizolacyjnymi został wybrany przede wszystkim ze względu na optymalne połączenie wysokiej izolacyjności termicznej z dostatecznym poziomem bezpieczeństwa, na czym najbardziej zależało inwestorowi. Dodatkowo, za pomocą wbudowanego w elewację silnika elektrycznego, okna mogą być przesłonięte panelami. Po ich zamknięciu, w ciągu minuty, powstaje gładka, nieprzenikniona powierzchnia. Całkowicie oszklona jest elewacja ogrodowa, ale i ją w prosty sposób można zamknąć za pomocą ogromnej (6 x 14 metrów) stalowej rolety. Podobne wymogi bezpieczeństwa musiało spełnić trzynaścioro drzwi przesuwnych, znajdujących się na parterze budynku, piętrze oraz przy wolnostojącym basenie.

dom jednorodzinny
Opracowanie: Robert Konieczny
Na podstawie: Reynaers Polska
Zdecydowano się na system drzwi podnoszono-przesuwnych Reynaers CP 155 LS (Lift and Slide). Spełniając surowe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej, bezpieczeństwa i przyjaznego użytkowania, CP 155 LS był doskonałym kandydatem do wykorzystania w Domu Bezpiecznym. Po pierwsze, głębokość montażowa systemu, wynosząca 155 mm, pozwoliła na zaprojektowanie ciężkich i stabilnych drzwi przesuwnych o maksymalnej wysokości do 3 m i maksymalnym ciężarze do 400 kg. Po drugie, dzięki temu, że drzwi CP 155 LS posiadają profil prowadnicy dolnej o minimalnej wysokości, doskonale można było zintegrować je w podłodze. W ten sposób uzyskano rozwiązanie zacierające granicę między wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną. Przebywając w głównym pomieszczeniu domu na parterze odnosi się wrażenie, że ogród zza okna „niemal” wchodzi do środka.

dom jednorodzinny
Opracowanie: Robert Konieczny
Na podstawie: Reynaers Polska
Inwestorowi Domu Bezpiecznego najbardziej zależało na całkowitym poczuciu bezpieczeństwa. Dzięki nowatorskiemu projektowi architekta, przemyślanym rozwiązaniom technologicznym oraz zastosowaniu najwyższej klasy systemów budowlanych marzenie to mogło zostać w pełni zrealizowane.
Na podstawie: Reynaers Polska Sp. z o.o.
Opracowanie: Karolina Szymańska-Migut
10-01-28 13:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.