Balustrada ozdobą schodów i balkonów

Drewniana balustrada
Opracowanie: Michaels Mosaic
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/lifepix/111221126/
Balustrada może stanowić element dekoracyjny w wielu miejscach w naszym domu. Jednym z nich są schody. Odpowiednie dopasowanie balustrady sprawi, że wraz ze schodami będzie stanowić całość harmonizującą z wnętrzem.

Balustrada składa się z:
- słupków nośnych – zapewniają one stabilność całej balustrady. Do nich mocowana jest poręcz oraz wypełnienie balustrady. Czasami zdarza się, że balustrada zamiast słupków rozmieszczanych co 90-120 cm ma ma tylko dwa – na początku oraz na końcu biegu;
- poręczy - to na niej opiera się nasza dłoń, dlatego materiał, z którego ma być ona wykonana jest bardzo ważny. Powinien on być przyjemny w dotyku oraz wykonany tak, żeby nawet po kilku latach była gładka i pozbawiona ostrych brzegów. Kształt i średnica poręczy powinny być dobrane do dłoni. Te najwygodniejsze mają średnice 7 cm i przekrój przybliżony do okręgu. Bardzo często stosuje się także poręcze o przekroju prostokątnym czy w kształcie delty.
- wypełnienia balustrady – mogą to być ażurowe elementy pionowe (tralki), poziome (stalowe linki bądź listwy), różnego rodzaju formy artystyczne, na przykład rzeźbione w drewnie czy z giętych, metalowych rur lub wypełnienie pełne wykonane np. ze szkła lub drewna.

Wszystkie elementy balustrady mogą być wykonane z jednego materiału. Popularne są także łączenia materiałów. Bardzo chętnie montowane są poręcze drewniane, połączone są z metalowymi elementami, stanowiącymi wypełnienie. Do wnętrz stylowych doskonale nadają się wypełnienia wykonane ze stali kutej. Natomiast do nowoczesnych idealne będą nadawać się wypełnienia wykonane z kształtowników czy prętów. Takie cienkie, metalowe elementy, nadadzą schodom lekkości oraz wyrazistego charakteru. W ostatnim czasie bardzo modne stały się balustrady z linek stalowych ze ściągami. Jednak wypełnienie z linek nie stanowi solidnego zabezpieczenia, dlatego też nie powinno się stosować tego rodzaju balustrady w takich miejscach jak antresole, galerie czy wysokie podesty.

Bardzo interesująco wyglądają balustrady wypełnione szkłem bezbarwnym bądź kolorowym. Jest to szkło hartowane lub bezodpryskowe, czyli klejone folią wewnętrzną. Powierzchnia takiego wypełnienia może być gładka, przeźroczysta, piaskowana lub zastosowane może być szkło artystyczne. Bardzo często ze szklanym wypełnieniem łączone są poręcze metalowe lub też drewniane.
Tego rodzaju balustrady, pozbawione konstrukcji nośnej, nie przesłaniają sylwetki schodów ani wystroju pomieszczenia.

Balustrady z wypełnieniem drewnianym wyglądają zazwyczaj dość ciężko i masywnie. W ten sposób wykończone schody mogą przytłoczyć niewielkie pomieszczenia. Tego rodzaju balustrady mogą być proste, gięte lub rzeźbione. Bardzo często drewniane poręcze gięte są elementem wykończenia balustrady stalowej.

Balustrady oprócz schodów, są także dekoracyjnym elementem balkonów. Powinny być dopasowana do stylu budynku oraz komponować się z materiałami wykończeniowymi balkonu. Balustrady balkonowe mogą być wykonywane z różnych materiałów. Warto pamiętać o dopasowania odpowiedniego materiału do stylu domu.
W domach, które są drewniane lub posiadają wiele elementów wykonanych z drewna, balustrada powinna być wykonana z tego samego materiału. Tego rodzaju balustrada może mieć formę prostą lub wymyślną. Dodatkowo poszczególne jej elementy mogą być rzeźbione. Jednak takie zdobienia nie pasują do każdego rodzaju domu.
Lekkie stalowe, a nawet szklane balustrady bardzo ciekawie współgrają z nowoczesnymi domami o dachach płaskich lub dwuspadowych. Natomiast kute balustrady pasują do budynków, które są otoczone ogrodzeniem z prostymi lub giętymi żeliwnymi prętami. Takie balustrady mogą być proste lub gięte.
Balustrady wykonane z kamienia stosuje się zazwyczaj tylko w budynkach o klasie zabytku lub naśladujących style historyczne. Takie masywne balustrady bardzo dobrze komponują się z szerokimi podjazdami i ogrodowymi ścieżkami. Warto wiedzieć, że jeżeli nasz balkon będzie ogrodzony kamienną balustradą, to warto wprowadzić dodatkowe kamienne elementy, na przykład opasek okiennych lub kolumn.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Anna Dębiec
09-07-21 13:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.