Narzędzia malarskie – specjaliści od ścian

rączka malarska
Opracowanie: Cameleo
Na podstawie: Cameleo
Malowanie ścian to wbrew pozorom poważne przedsięwzięcie, które wymaga określonej wiedzy na temat stosowanych technik, farb czy narzędzi. Niektórzy nie dostrzegają jednak znaczenia takich szczegółów, jak wybór odpowiednich przyborów malarskich, czego efekty widoczne są później na dekorowanych powierzchniach.

Ściana dobrze malowana
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zwracać większą uwagę na to, z jakich narzędzi będziemy korzystać w trakcie remontu. Po pierwsze zakup nie musi być dokonywany wyłącznie do jednorazowego użytku. Lepiej wybrać porządny, trwały sprzęt, który pasuje do charakteru dekorowanych powierzchni. Różnica w ich strukturze i położeniu to kolejny ważny czynnik, który może decydować o rodzaju pędzla czy wałka malarskiego, którymi będziemy nakładać poszczególne warstwy farby na ścianę i sufit. Każda bowiem płaszczyzna ma określoną specyfikę. Składają się na nią m.in.: jej gładkość, rodzaj materiału budowlanego i stosowanej dotąd farby czy nawet kąt padania promieni słonecznych. Optymalnie dobrane przybory malarskie to wreszcie takie, które zapewnią maksymalną wygodę w trakcie remontu. Powinny więc być dostosowane do rozmiaru, kształtu oraz umiejscowienia dekorowanych przestrzeni.

Wałkiem…
malowanie
Opracowanie: Cameleo
Na podstawie: Cameleo
Słynne malowidła skalne odkryte przed laty we francuskiej jaskini Lascaux pokazują, jak długą historię ma dekorowanie przez człowieka „ścian”. Dziś do standardowego malowania pomieszczeń służą oczywiście różnego rodzaju pędzle i wałki malarskie. Duże znaczenie ma przy tym ich wielkość, kształt oraz materiał wykonania. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą okazać się pomocne w trakcie remontu. – Wałek malarski, którego często używamy już w momencie rozpoczęcia naszej pracy od sufitu, powinien być dość szeroki (np. 9 cali), by mógł łatwo i sprawnie przemieszczać się po dużej płaszczyźnie. – mówi Bartosz Gołaszewski z Cameleo, producenta i dystrybutora ściennych systemów dekoracyjnych. – Odpowiednio pokryty włosiem z owczej wełny nie pozostawi po sobie niepożądanych śladów i nierówności, zachowując trwałość i zdatność do wielokrotnego użycia. Niezwykle pomocne na tym etapie prac jest zastosowanie rozkładanej rączki teleskopowej, która może nam wydłużyć rękę nawet o 90 cm.

i pędzlem
Umiejętne korzystanie z pędzla to kolejny sprawdzony sposób efektywnego dekorowania. Podobnie jak w przypadku wałka, również tutaj rozmiar powinien zależeć od danej powierzchni sufitu czy ściany. Im bardziej jest wymagana precyzja, tym mniejszy powinien być pędzel. Ma to znaczenie szczególnie w strefach narożnych oraz w okolicach instalacji oświetleniowych i innych sprzętów. W miejscach, gdzie potrzebne jest sprawne „odcięcie” od siebie poszczególnych płaszczyzn warto też zamieniać pędzel prosty na skośny. Również tutaj włosie powinno być odpowiedniej jakości.

prosto i skutecznie
Przystępując do malowania powinniśmy zadbać nie tylko o niezbędne narzędzia i farby, lecz także o przygotowanie i zabezpieczenie pomieszczenia. Do podstawowych czynności należy tu wyniesienie lub zasłonięcie mebli czy zastosowanie samoprzylepnej taśmy malarskiej do ochrony niektórych miejsc.
W zależności od stanu ściany mogą przydać się także przedmioty do mycia, szpachlowania czy gruntowania. Osoby, które chcą nadać malowanej płaszczyźnie nieco artystycznego wyrazu mogą przed zaschnięciem farby użyć dodatkowo specjalnego narzędzia do nanoszenia różnorodnych wzorów.
Natomiast w trosce o trwałość pędzli należy pamiętać o każdorazowym wyczyszczeniu ich, w czym pomocny jest prosty mechanizm pozwalający w kilku dynamicznych, obrotowych ruchach pozbyć się z ich powierzchni resztek farby. – podpowiada Bartosz Gołaszewski. Każde narzędzie malarskie ma określony rozmiar, kształt, budowę i przeznaczenie. Postrzegając je jako specjalistyczne przybory do konkretnych działań, możemy więc znacznie ułatwić sobie pracę, a przede wszystkim stworzyć zamierzoną, atrakcyjną aranżację.
Na podstawie: PointB
Opracowanie: Piotr Bugaj
11-05-25 11:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.