Brama garażowa – spójny element budynku

Brama garażowa segmentowa WIŚNIOWSKI w kolorze antracyt, idealnie komponuje się ze stolarką aluminiową w nowoczesnej aranżacji.
Opracowanie: WIŚNIOWSKI
Na podstawie: WIŚNIOWSKI
Brama garażowa stanowi zdecydowany akcent architektoniczny każdego budynku. Zazwyczaj pokaźnych rozmiarów, umiejscowiona na fasadzie ma znaczący wpływ na jego estetykę. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że brama pełni równie ważną funkcję jak drzwi wejściowe czy okna. Dlatego wybór jej należy uzgadniać z architektem już na etapie projektowania. Bezpieczeństwo użytkowania, funkcjonalność i spójny wygląd architektoniczny elewacji to ważne aspekty, o których warto pomyśleć zawczasu.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli bram garażowych: segmentowe, uchylne, roletowe i rozwierne. Dokonując wyboru odpowiedniego rozwiązania należy mieć na względzie wiele aspektów przyszłego użytkowania, takich jak wygoda obsługi, trwałość konstrukcji, bezpieczeństwo czy architektura budynku i otoczenia. Nieprzemyślany wybór może nastręczyć wiele problemów będących źródłem frustracji i generujących dodatkowe koszty. Nie zapominajmy, że bramę garażową użytkujemy z taką samą intensywnością jak drzwi wejściowe i często jest jednym z najbardziej widocznych elementów fasady budynku.

Nierozerwalny element budynku
Ujednolicanie wyglądu elementów okiennych i drzwiowych to nowoczesny trend, który przyszedł do Polski z Europy Zachodniej. Ze względu na swoje rozmiary, brama garażowa skupia uwagę i przyciąga wzrok bardziej niż stolarka okienna i drzwiowa. Niezwykle estetyczny efekt wizualny można osiągnąć stosując stolarkę okienną, drzwi wejściowe oraz bramę w tym samym kolorze.
Wszystkie elementy o tych samych kolorach powierzchni warto zamówić u jednego producenta, żeby później uniknąć czasochłonnych poszukiwań. W ofercie firmy WIŚNIOWSKI znajdują się kompletne rozwiązania stolarki aluminiowej drzwiowej i okiennej, które każdorazowo są dobierane do indywidualnych potrzeb klienta i obowiązujących trendów architektonicznych. Bramy segmentowe firmy WIŚNIOWSKI są dostępne w wielu wzorach o różnorodnych przetłoczniach: niskich, wysokich, bez przetłoczek oraz kaseton. W ofercie dostępne są też bramy o gładkich powierzchniach oraz kolorach drewnopodobnych, które można dopasować do stolarki okiennej i drzwiowej.

Brama segmentowa WIŚNIOWSKI wyposażona w mechanizm otwierający OPTIMUM. Całość oznaczona europejskim certyfikatem CE gwarantujący bezpieczeństwo systemu.
Opracowanie: WIŚNIOWSKI
Na podstawie: WIŚNIOWSKI
- W budynkach o modernistycznej architekturze imponująco prezentuje się stolarka aluminiowa w zestawieniu z bramą segmentową w kolorze antracytu o gładkiej powierzchni i wysokich przetłoczeniach. W architekturze klasycznej bardzo dobrze odnajdują się wszelkie kolory oklein drewnianych. Wśród koneserów nowoczesnej architektury dużą popularność zyskują również okleiny o ciemnym odcieniu egzotycznego drewna, takie jak występujący w naszej ofercie dąb bagienny. Aby osiągnąć zamierzony efekt estetyczny dobrze jest zamawiać bramy garażowe oraz stolarkę drzwiową i okienną u jednego producenta - daje to gwarancję jednego koloru. Przy kompletowaniu zamówienia u różnych dostawców, mimo tej samej nazwy handlowej może dojść do dużych różnic w odcieniu lub fakturze okleiny. – mówi Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Odpowiedni sposób otwierania i bezpieczeństwo
Architektura i otoczenie domu jest kwestią niepowtarzalną. Położenie wjazdu, wysokość garażu oraz jego umiejscowienie w bryle budynku to podstawowe warunki, od których zależeć będzie dobór bramy garażowej. Istotną zaletą bram rozwiernych jest fakt, że otwierają się na zewnątrz nie zajmując przestrzeni wewnątrz garażu, natomiast bramy uchylne unoszą się do góry. Ze względu na mechanizm otwierania, bramy uchylne i rozwierne nie mogą być jednak stosowane we wszystkich przypadkach, gdyż wymagają zarezerwowania miejsca przed garażem, by umożliwić swobodny ruch skrzydeł.

- Jeżeli mamy ograniczoną powierzchnię przed garażem warto wybrać bramę roletową lub segmentową. Skrzydło w bramie uchylnej podnosi się do góry wychodząc poza obrys budynku na długość 1 m, i taką odległość należy zachować ustawiając samochód przed garażem. Jest to też ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – opowiada Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Jednolita kolorystyka bramy garażowej, okien i drzwi pozwala otrzymać spójną kompozycję fasadową utrzymaną w klasycznej estetyce
Opracowanie: WIŚNIOWSKI
Na podstawie: WIŚNIOWSKI
Płaszcz bramy segmentowej i roletowej unosi się pionowo do góry i chowa pod sufitem (bramy segmentowe) lub zwija w skrzynkę (bramy roletowe), dzięki czemu można ustawić samochód tuż przed garażem i swobodnie wjechać. Ze względu na mechanizm unoszenia, niektóre bramy segmentowe nie nadają się do niskich garaży z niewielką wysokością nadproża. W ofercie firmy WIŚNIOWSKI dostępne są jednak bramy, które mogą być montowane również przy 100 mm nadprożu. Miejsce i sposób instalacji powinny być skonsultowane z firmą montażową. Aby uniknąć późniejszych problemów eksploatacyjnych niezwykle ważną kwestią jest kupowanie bramy garażowej wraz z całym wyposażeniem i automatyką u tego samego producenta. Jedynie całościowy system posiada atest CE, który daje gwarancję bezpieczeństwa i poprawności funkcjonowania.

- Warto zwrócić uwagę, że brama i mechanizm kupowane oddzielnie tworzą urządzenie, które nie posiada certyfikatu CE mimo, że wszystkie komponenty systemu taki atest posiadają. Dopiero montaż całego systemu opatrzonego certyfikatem CE spełniającego normę europejską EN 13241-1 (łącznie z bramą, prowadnicami i napędem pochodzącymi od jednej firmy) daje gwarancję bezpiecznego i bezawaryjnego funkcjonowania – mówi Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Inteligentny dom, inteligentna brama
Budując dom coraz więcej uwagi poświęcamy jego funkcjonalności. Chcemy, by nie tylko był on estetyczny wizualnie, ale również ułatwiał nam codzienne życie. Już nikogo nie dziwi automatycznie zapalające się o zmroku światło, zdalnie uruchamiany system grzewczy czy elektrycznie opuszczane rolety okienne. Teraz przychodzi czas na zaawansowaną automatyzację bram garażowych. Dotychczas otwierane przy pomocy pilota, dziś mogą być zintegrowane z telefonem komórkowym. Poprzez zdalny sygnał mogą być otwierane lub zamykane. Dodatkowo sygnał może otworzyć bramę ogrodzeniową ułatwiając dostęp do posesji. Wyposażone w czujniki ruchowe i fotokomórki stają się jeszcze bezpieczniejsze w użytkowaniu.

- W obszarze bram garażowych widzimy rosnącą rolę rozwiązań inteligentnych. Czujniki, fotokomórki mają podnosić komfort użytkowania urządzeń w jakie dom jest wyposażany. Idąc za poprawą funkcjonalności i bezpieczeństwa wprowadziliśmy również czytnik linii papilarnych pozwalający otwierać drzwi lub te same funkcje możemy zrealizować przy użyciu pilota. System pozwala też zarządzać dostępem do określonych obszarów w domu. Jest to szczególnie pomocne w przypadku dużej liczby użytkowników bez baw o zgubienie kluczy czy pilotów. – mówi Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.
Na podstawie: E.C.H.O. Communication
Opracowanie: Krzysztof Zięba
11-05-30 11:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.