Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka
Opracowanie: Opioła Jerzy
Na podstawie: wikipedia.org
Jagoda kamczacka (Lonicera coerulea var. kamtschatica Sevast.) znana także jako suchodrzew jadalny czy suchodrzew siny jest długowiecznym krzewem owocowym, o kulistym, zwartym pokroju, żyjącym do 35 lat, osiągającym wysokość 1,5-2m i szerokość 1,5m W Polsce uprawiane są tylko odmiany uprawne występującego w północno-wschodniej Azji właściwego gatunku.

Ten należący do rodziny przewiertniowatych (Capriloliaceae Juss.) krzew jest bardzo wytrzymały na suszę i mróz, nie przemarza nawet przy -45°C. Rozkwitając, z początkiem kwietnia, białozłotożółtymi kwiatami o długości ok. 1,5cm , pokrywając się w okresie zbiorów efektownymi, zwisającymi jagodami, utrzymując zwarte ciemnozielone ulistnienie do początku października może stać się niezwykle dekoracyjnym akcentem przydomowych ogrodów.

Jagody dojrzewają po kilku tygodniach, zwykle w końcu maja, kilkanaście dni przed głównymi zbiorami truskawek oraz malin. Ich owoce to mięsiste pestkowce, cylindrycznego kształtu, barwy niebiesko-fioletowej z woskowym nalotem, soczyste, smaczne, kwaśno-słodkie, podobne do powszechnie znanej borówki amerykańskiej lub jagody leśnej. Należy je zbierać kilka dni po wybarwieniu się, kilkakrotnie, ponieważ dojrzałe opadają. Jagody są źródłem biologicznie aktywnych substancji korzystnie wpływających na organizm człowieka, m.in. witaminy C i A oraz żelaza, jodu, miedzi. Mają właściwości ogólnie wzmacniające, antyseptyczne, wspomagające leczenie wielu chorób i odtruwające organizm ze związków metali ciężkich, pomocne są również przy leczeniu chorób układu krwionośnego. Napar z suszonych kwiatów działa hamująco na rozwój wirusów i bakterii, cenny jest, więc przy przeziębieniach, grypie i zapaleniach gardła. Są to przede wszystkim jednak owoce deserowe, równie dobrze nadające się na przetwory (soki, dżemy, konfitury), można je także suszyć i mrozić. W pełni owocowania zbiera się 2-6kg jagód z krzaka w zależności od odmiany i warunków środowiskowych, a pierwszych owoców możemy spodziewać się już w pierwszym roku po posadzeniu. Ogromną zaletą jagody jest obok dużych wartości odżywczych fakt, iż są to jedne z najwcześniej dojrzewających u nas w naturalnych warunkach owoców.

Jagoda ma niewielkie wymagania glebowe, ale lepiej owocuje na glebie starannie przygotowanej. Najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach (zacienione rośliny znacznie słabiej owocują), glebach średniozwięzłych, żyznych, piaszczysto-gliniastych i gliniasto-piaszczystych o słabo kwaśnym odczynie. Musimy pamiętać by gleby mniej żyzne wzbogacać w materię organiczną dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem w ilości 10-15 kg/roślinę. Stanowiskiem nieodpowiednim są bardzo ciężkie gleby gliniaste, z wysokim poziomem wody gruntowej, gdzie może wystąpić długotrwałe zalewanie systemu korzeniowego.

Istotną uwagą odnośnie właściwego zapylenia i prawidłowego rozwoju owoców jest konieczność, ze względu na zapylanie krzyżowe, wysadzenia obok siebie przynajmniej dwóch odmian. Jeden krzak też zaowocuje, ale słabiej. Odmiany suchodrzewu sinego dobrze rozmnażają się z sadzonek półzdrewniałych. Pędy rosną bardzo intensywnie wiosną, a wzrost kończą już w czerwcu. Przestrzegajmy terminu pobierania sadzonek, a w trakcie ukorzeniania nie dopuśćmy do przesuszenia sadzonek. Krzewy można rozmnażać też przez sadzonki zdrewniałe, sporządzane w listopadzie, po pierwszych przymrozkach. Powinny one mieć około 15 cm długości i 4, 5 par pąków. Przez zimę należy przechowywać je zadołowane w piasku, a wiosną wysadzić do pojemników w podłoże z substratu torfowego, ziemi kompostowej i piasku. Możliwe jest również rozmnażanie z nasion, ale wówczas nie otrzymuje się roślin jednorodnych, jednakowo plennych.

Nie zapomnijmy o nawożeniu, najwłaściwszym będzie zastosowanie nawożenia organicznego dobrze rozłożonym obornikiem lub dojrzałym kompostem, które winniśmy powtarzać jesienią, co 2-3 lata. Zaleca się wykopanie dołka o głębokości 40cm, średnicy 50cm. Wybraną ziemię wymieszać z przerobionym obornikiem lub kompostem (minimum l wiadro na jedną roślinę) i wszystko uzupełnić 2 łyżkami nawozów mineralnych wieloskładnikowych.

Istotną uwagą jest częstotliwość cięcia jagody. Naturalnie zagęszczające się krzewy nie wymagają corocznego cięcia formującego przez pierwszych 5-6 latach uprawy, zdarza się, iż pierwsze cięcie odmładzające przeprowadzamy dopiero po mniej więcej l0 latach.
Do najczęściej polecanych odmian można zaliczyć jagody: 'Dlinnopłodna', 'Czelabinka', 'Wołoszebnica' i 'Sinogłaska'.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: e-ogrody.com
09-06-09 09:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.