Jak impregnować drewno?

impregnacja
Opracowanie: Tytan Professional
Na podstawie: Tytan Professional
Impregnaty do drewna pozwalają skutecznie chronić drewniane konstrukcje przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów a także przed ogniem. Dla uzyskania pełnej ochrony, niezbędna jest prawidłowa aplikacja preparatów impregnujących, zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta.

Skuteczność działania impregnatów zależy w dużej mierze od tego, jak głęboko wnikną one w strukturę drewna. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie elementów, które mają zostać poddane procesowi impregnacji. Drewno przygotowane do zabezpieczania powinno być przycięte na docelowe wymiary, aby dalsza jego obróbka nie powodowała usuwania warstw impregnatu. Niezwykle istotne jest również, aby drewno było odpowiednio suche, ponieważ impregnaty dobrze wnikają w materiał o wilgotności nieprzekraczającej 30%.

Moc i wydajność
Na zabezpieczaniu drewna nie można oszczędzać. Niezależnie od metody nakładania (przez zanurzanie lub za pomocą pędzla), do impregnacji powinna zostać zużyta dokładnie taka ilość preparatu jaką zaleca producent. Bardzo ważne jest więc wyliczenie, jaka ilość impregnatu będzie potrzebna. W tym celu należy pomnożyć powierzchnię drewna przez wymaganą dawkę.

- Przykładowo, jeśli chcemy zaimpregnować 100 metrów kwadratowych materiału, preparatem o rekomendowanym zużyciu 20 gramów na metr kwadrat, musimy sporządzić roztwór z 2000 gramów, czyli średnio 2 litrów środka. Jeśli producent zaleca rozcieńczanie w stosunku 1:9, 2 litry impregnatu należy rozpuścić w 18 litrach wody – wyjaśnia Jacek Goszczyński, Product Manager firmy Selena.
Warto pamiętać, że nie każdy z impregnatów rozcieńczanych w proporcji 1:9 charakteryzuje się taką samą wydajnością. Z 5 litrów takiego koncentratu można sporządzić 50 litrów gotowego roztworu. Jednak jeśli zalecane zużycie środka wynosi 20g/m2, tą ilością zabezpieczyć możemy 250m2 drewna. Na taką samą powierzchnię wymagane jest dwukrotnie więcej preparatu o zalecanym zużyciu 40g/m2. Jeśli z powodu źle pojętej oszczędności naniesiemy mniejszą dawkę, drewno nie będzie odpowiednio zabezpieczone.
Nowoczesne impregnaty Tytan Professional są nie wymywalne. Jednak aby umożliwić preparatowi pełne związanie się ze strukturą surowca, po zakończeniu impregnacji konieczne jest suszenie drewna przez 1-3 doby w przewiewnym, zadaszonym miejscu.

Właściwie naniesiony impregnat Tytan Professional będzie chronił drewno więźby dachowej nawet przez 100 lat !
Na podstawie: E.C.H.O Communications
Opracowanie: Cecylia Witkowska
10-06-07 14:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.