Parujące okna - porady ekspertów

okno
Zaparowane szyby to zmora niejednego z nas. Co roku w okresie zimowo-wiosennym cierpliwie i mozolnie wycieramy skraplającą się wodę i naiwnie liczymy, że problem sam się rozwiąże. Dlaczego tak naprawdę szyby parują i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić? Odpowiedzi na te pytania udziela Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.

"Parowanie szyb nie świadczy o wadzie szyby czy okna. Jest to naturalne zjawisko związane z dużą wilgotnością powietrza, a także z dużymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Kondensacja pary na szybach występuje wówczas, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz – zewnątrz wynoszącej 20°. Ma to miejsce często w świeżo wybudowanych i od razu zamieszkałych budynkach" mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus. Dodaje również, że powstawanie wody na szybach okiennych jest związane z kilkoma czynnikami. "Najczęstszą przyczyną "pocenia" się okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są nowe okna. Nadmiar wilgoci powinien być bowiem systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji. Kiedy wentylacja szwankuje dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym do podnoszenia temperatury kondensacji pary wodnej. Zdarza się również, że wilgoć pojawia się tylko miejscowo, w postaci plam na wewnętrznych powierzchniach szpalt okiennych, które w okresie zimowym mogą nawet pokrywać się szronem. Wówczas mamy do czynienia z tzw. mostkiem termicznym (miejscem, w którym dochodzi do zwiększonego, w porównaniu z sąsiadującymi obszarami oddawania ciepła), który zazwyczaj jest spowodowany przerwaniem warstwy izolacyjnej połączenia okna ze ścianą, lub przerwaniem warstwy materiału użytego do ocieplania domu. W takich przypadkach konieczna jest interwencja firmy, która ocieplała dom lub montowała okna" – radzi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Walcząc z zaparowanymi szybami warto wziąć sobie do serca słowa eksperta z firmy OknoPlus. Systematyczne wietrzenie pomieszczeń oraz zadbanie o odpowiednią wentylację pomoże nam bowiem zapobiec kondensacji pary i tym samym ułatwi uporanie się z problemem.
Na podstawie: Gut PR
10-03-11 09:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.