Innowacyjne wiertła do pracy na sucho

Nowe dłuto płaskie RTec Sharp SDS max firmy Bosch
Opracowanie: Bosch
Na podstawie: Bosch
Bosch wprowadza na rynek innowacyjne wiertła diamentowe, którymi można wiercić w bardzo twardych płytkach, bez stosowania wody do chłodzenia wiertła. Program obejmuje sześć wierteł diamentowych typu „easyDRY“ o średnicach od 6 do 14 mm (które można stosować z wkrętarkami akumulatorowymi i sieciowymi wyposażonymi w uchwyt wiertarski 13 mm) oraz 23 wiertła (korony) diamentowe typu „DRYSpeed“ o średnicach od 14 do 83 mm (które można stosować ze szlifierkami kątowymi). Szeroki asortyment nowych wierteł Bosch jest odpowiedzią na potrzeby branży sanitarnej i glazurniczej. Nowe wiertła diamentowe będą dostępne w sklepach specjalistycznych od lipca.

Twarde płytki znajdują coraz szersze zastosowanie przy wykańczaniu wnętrz. Wykłada się nimi nie tylko podłogi, ale także ściany w kuchni i łazience. Dotychczas wiercenie w twardych płytkach wiązało się z koniecznością chłodzenia wiertła wodą, co zapobiegało uszkodzeniom diamentów w wyniku emisji ciepła. Wymagało to od użytkownika czynności przygotowawczych tzn. podłączenia butli z wodą oraz przystawki centrującej. Nowy program wierteł Bosch eliminuje wszystkie trudności związane z wierceniem w twardych płytkach.

Długa żywotność, łatwa obsługa
Zaletami nowych wierteł diamentowych do pracy na sucho są łatwa obsługa oraz znacznie dłuższa żywotność niż w przypadku wierteł przeznaczonych do pracy na mokro. Wiertła easyDRY są zaopatrzone w środek chłodzący, który znajduje się w we wnętrzu chwytu wiertła. Podczas wiercenia chłodziwo wydostaje się z uchwytu przez wierzchołek wiertła i chłodzi diamenty. Wiertła diamentowe Bosch do szlifierek kątowych są chłodzone powietrzem. Oferują one ponadto znacznie szybsze tempo wiercenia niż porównywalne wiertła przeznaczone do pracy na mokro. Dzięki temu użytkownik może wywiercić więcej otworów w krótszym czasie i przy mniejszym nakładzie sił.

Prawidłowe stosowanie wierteł
Przy stosowaniu wierteł diamentowych do pracy na sucho ważna jest prawidłowa metoda wiercenia. Na początku pracy zaleca się ustawienie wiertła lekko pod kątem. Po nawierceniu otworu należy wiertło stopniowo doprowadzić do pozycji prostopadłej względem powierzchni wiercenia. Lekko okrężne ruchy w trakcie wiercenia zwiększają tempo pracy. Podczas pracy wiertłami o średnicach od 6 do 14 mm powstający w efekcie rdzeń służy jako zatyczka dla środka chłodzącego. Po przewierceniu płytki należy przerwać pracę i użyć wiertła odpowiedniego dla materiału znajdującego się pod płytką, np. wiertła do młotów w przypadku betonu. Wiercenie wiertłami diamentowymi materiałów innych niż płytki skraca żywotność narzędzi.
Na podstawie: Bosch
Opracowanie: BOSCH
10-06-28 09:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.