Anagalis - ogrodowa pogodynka

Anagalis
Opracowanie: foilman
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/foilman/3570242790/
Anagalis (Anagallis grandiflora) to roślina jednoroczna osiągająca wysokość około 20 centymetrów. Rozkwitając bardzo obficie od czerwca do września, zwraca uwagę na niezwykłe zachowanie swych kwiatów, zamykających się wieczorem lub w pochmurne dni. Otwarte rano kwiaty anagalisu będą z całą pewnością zwiastunem dobrej pogody.

Nasiona anagalisa wysiewamy na przełomie marca i kwietnia do ciepłego inspektu. Otrzymanie własnych sadzonek będzie na pewno dużą przyjemnością, ale i całkiem łatwym zadaniem. Do przygotowania inspektu doskonały będzie płaski pojemnik, kuweta fotograficzna czy też gotowy dostępny w sklepach wysiewnik. Ta należąca do rodziny pierwiosnkowatych roślina do uprawy potrzebuje temperatury rzędu 10-12ºC. Zadbajmy o słoneczne miejsce, parapet okna, bądź jasny pokój. Pamiętajmy, by nie wystawiać siewek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nasionka wysiejmy na wilgotne specjalnie przygotowane podłoże. Delikatnie wciśnijmy je w ziemię oraz przykryjmy cienką warstwą przesianego podłoża. Zraszaczem zwilżmy ziemię. Na koniec przykryjmy kuwetę folią plastikową, bądź szklanym blatem aż do momentu skiełkowania nasion. Utrzyma nam to wysoką wilgotność oraz zabezpieczy nasiona przed wyschnięciem.

W miarę rozwoju młodych roślinek przerywajmy je. Odległość między nimi powinna być równa ich wysokości.
Pamiętajmy o obowiązkowym pikowaniu. Gdy wschody będą już wystarczająco duże przepikujmy je. Przeprowadzając ten zabieg pamiętajmy, by trzymać anagalis za listki pierwotne, te najniższe, nigdy za łodygę, nigdy też za liście prawdziwe. Słabe egzemplarze odrzućmy.

Na miejsce stałe, do doniczek o średnicy około 10-15 centymetrów powinniśmy rozsadę wysadzać w maju. Przesadzając go na miejsce stałe zastosujmy dostępną ziemię ogrodniczą. Anagalis wymaga gleb żyznych, próchnicznych, dobrze rośnie na glebach gliniastych i rędzinowych. Pod uprawę wybierajmy stanowiska słoneczne, ewentualnie półcień. Umieszczając sadzonkę na stałym miejscu zadbajmy, by jej podstawa znajdowała się na równi z ziemią. Potem delikatnie uciśnijmy podłoże wokół pędu i uzupełnijmy ziemię. Na koniec sadzonkę dokładnie podlejmy, dbając, by podłoże wokół korzeni było wilgotne.

Po posadzeniu do oddzielnych doniczek, podhodujmy troszkę i zahartujmy rozsadę przed przeniesieniem na zewnątrz. Po raz pierwszy wystawmy roślinę na dwór w ciepły dzień. Pozostawmy doniczkę godzinę na słońcu, potem przenieśmy ja w cień. Na noc, z uwagi na niebezpieczeństwo przymrozków, przenieśmy anagalis z powrotem do pomieszczenia. Czas hartowania wydłużajmy stopniowo, by roślina miała czas na przyzwyczajenie się do bezpośredniego nasłonecznienia.

Pamiętajmy, by anagalisa nie sadzić zbyt gęsto. Zbytnie zagęszczenie sprawić może, że roślinki będą niepotrzebnie konkurować ze sobą o wodę i składniki pokarmowe. Utrudniona cyrkulacja powietrza sprawi, że zarówno choroby, jak i szkodniki będą miały fantastyczne warunki do rozwoju.

Anagalis jest doskonałą rośliną na balkony, tarasy, oraz rabaty. Jej delikatne, efektownie przewieszające się pędy z pewnością staną się ozdobą ogrodu. Wypróbujmy jej uprawę w towarzystwie kontrastowych żółtych kwiatów. Połączenie niebieskiej barwy drobnych kwiatów anagalisa i żółci jakiegokolwiek innego, przepięknie skomponuje nam się w całość.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: e-ogrody.com
09-06-19 11:34
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.