Schodami do góry

Schody kręcone
Opracowanie: Archangel Raphae
Schody stanowią konstrukcję po której możemy przemieszczać się między kondygnacjami. W związku z tym powinny być przede wszystkim bezpieczne, ale również i wygodne. Przy wyborze warto dodatkowo zwrócić uwagę na ich wygląd, ponieważ mogą stanowić element dekoracyjny naszego domu.

Wybór schodów wewnętrznych najczęściej jest ograniczony wielkością przestrzeni, jaką możemy pod nie przeznaczyć, architekturą budynku, jego konstrukcją oraz rodzajem materiału z których mają być wykonane. Warto też dopilnować aby stopnie, będące głównym elementem schodów miały jednakowe wymiary – to zwiększy bezpieczeństwo i wygodę podczas ich użytkowania. Obecnie na rynku istnieje wiele firm produkujących schody. Jedną z nich jest działająca od 1993 r. rodzinna firma ZLEM Sp. z o.o., która w swojej ofercie proponuje szeroką gamę schodów samonośnych oraz balustrad znajdujących zastosowanie w budynkach mieszkalnych, biurowych, usługowych oraz zakładach produkcyjnych.

Wybierając odpowiednie schody warto zastanowić się, które będą najlepsze do naszego domu. Ze względu na kształt i liczbą biegów (szeregu stopni), możemy podzielić je na:
- jednobiegowe proste – nadające się do małych wnętrz. Mają jeden bieg, który się nie zmienia. Wszystkie stopnie mają jedną szerokość, dlatego łatwo po nich wejść;
- dwubiegowe zwykłe – jest to typ schodów najczęściej spotykany. Mają dwa biegi schodów podzielone spocznikiem. Są one bezpiecznie i wygodne;
- zabiegowe – najczęściej wbudowane są w rogu domu. Schody te zmieniają kierunek, jednak pomiędzy biegami nie robi się spocznika. Z tego powodu stopnie, zazwyczaj na łuku, mają różną szerokość;
- wachlarzowe – stopnie o kształcie trapezu tworzą łuk. Im jest on większy tym wchodzenie po nich jest wygodniejsze. Ten typ schodów bardzo efektownie wygląda w pomieszczeniach o dużych gabarytach;
- kręcone – nie wymagają wiele miejsca. Budowane są na planie koła lub kwadratu. schody kręcone mają wysokie i wąskie stopnie, co niestety obniża bezpieczeństwo i wygodę.

Schody drewniane marki ZLEM
Opracowanie: www.zlem.pl
Na podstawie: www.zlem.pl
Innym aspektem decydującym o podziale schodów jest materiał, z którego zostały skonstruowane. Możemy je podzielić na:
- schody żelbetowe – mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Schody zewnętrzne wykonuje się z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Bardzo często są stosowane w domach jednorodzinnych ze względu na trwałość oraz niski koszt ich wykonania. Dodatkową zaletą tego materiału jest łatwość kształtowania. Schody żelbetowe powinny być wykończone z materiału twardego i odpornego na ścieranie, takiego jak:
- drewno - dla schodów o dużej intensywności ruchu najlepsze jest bukowe, dębowe, jesionowe, brzozowe, wiązowe lub klonowe. Montowane mogą być za pomocą kleju do parkietu. Dodatkowo, okładzinę drewnianą można polakierować;
- kamień - do tego typu wykończenia doskonale nadaje się marmur, granit, sjenit i piaskowiec. Taką okładzinę montuje się za pomocą specjalnych zapraw cementowych i kotew kamieniarskich. Jeżeli stopnie są śliskie, należy pomalować je preparatem antypoślizgowym;
- płytki ceramiczne - muszą być odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Warto też zadbać o to aby nie były śliskie.
- wykładzina – mocowana jest za pomocą specjalnego kleju do wykładzin, bezpośrednio do powierzchni schodów. Wzdłuż krawędzi łączących powierzchnie pionową i poziomą sąsiednich stopni, umieszcza się specjalne profile wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego.

- schody drewniane - są najczęściej montowane w domkach jednorodzinnych. Pasują prawie do każdego wnętrza. Bardzo często są projektowane i budowane według indywidualnych wymagań inwestora. Schody wewnętrzne drewniane wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego, dębowego, bukowego czy jesionowego. Tego typu schody mają najczęściej konstrukcję:
- drabiniastą – jest to rodzaj schodów ażurowych. Składają się z dwóch belek policzkowych i mocowanych do nich stopnic (poziomych części stopnia, na których stawia się stopę);
- policzkową – która składa się z dwóch belek policzkowych i stopni;
- krętą – montowane są zazwyczaj w miejscu, w którym brakuje przestrzeni na szerokie schody

[IMG=30/l_
Schody kręcone
Opracowanie: Archangel Raphae
0814cb57b867ba33.jpg|L|W=200]- schody stalowe – czy też schody metalowe, najczęściej wykonywane są w konstrukcji policzkowej. Bardzo chętnie montowane w domach jednorodzinnych ze względu na nowoczesny wygląd, wizualną lekkość oraz niewielką wagę. Natomiast wadą tego materiału jest bardzo szybkie i niebezpieczne nagrzewanie się w kontakcie z ogniem.

Istotnym elementem wykończeniowym schodów są balustrady schodowe. Stanowią one zabezpieczenie przed wypadnięciem oraz ułatwia użytkowanie. Wysokość powinna być dostosowana do wysokości użytkowników, jednak nie niższa niż 90 cm.
Wygląd takiej balustrady powinien współgrać z wyglądem pozostałych elementów schodów oraz z wystrojem wnętrza. Jej kształt może być:
- pełny - jest to najbezpieczniejszy typ balustrady. Może ona być wykonana z żelbetu, wmurowana z lekkich materiałów ściennych lub obłożona płytami gipsowo-kartonowymi.
- ażurowy – składa się ze słupków, poręczy i elementów wypełniających. Tego typu balustrada najczęściej wykonywana jest z drewna bądź metalu, który pasuje do stopni obłożonych kamieniem, drewnem lub płytkami ceramicznymi.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Anna Dębiec
09-04-24 09:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.