Wymieniamy oświetlenie na LED

Moda na oszczędne żarówki trwa. Możemy zmniejszyć ciągle swoje rachunki za prąd i szukamy nowatorskich rozwiązań. LED to ciągle jeszcze najnowsza technologia, a zdobyła od razu popularność. Całkiem niedawno zmienialiśmy klasyczne żarówki na świetlówki energooszczędne, a już weszło nowe, tańsze rozwiązanie. Obecnie telewizory są już w tej technologii. Faktycznie LED może okazać wyjątkowy?


Oszczędnie

Świetlówki oszczędne zmniejszyły rachunki za prąd o połowę, a najnowszą oszczędność łatwo zastosować przede wszystkim przy pomocy technologii LED. Diody mają te przewagę, że nie pobierają nadmiernie energii przy włączaniu i wyłączaniu. Świecą szczególnie długo, a gdy ich siła się kończy, łatwo to spostrzec – nie zgasną niespodziewanie, a stopniowo ciemnieją. Tradycyjna żarówka zużywa na godzinę 60 W, a LED 3W. Kłopotem może wydawać się cena, ale tego typu inwestowanie błyskawicznie się zwróci w pomieszczeniach, gdzie zwykle używamy sztucznego oświetlenia. Kolejny dylemat to, jak kupić diodowe żarówki, bo co może oznaczać G4 LED?

Gwinty LED i moc oświetlenia

Gdy rozpoczynamy przygodę z nowym systemem oświetlenia, niełatwo wybrać dobrą moc żarówki i pasującą końcówkę. Nieduży gwint to LED E14, a duży to LED E27, ale są też raczej trudniejsze oznaczenia, w których możemy już na początku się zagubić. Uchwyt lampek włączanych do gniazdka to gu10 LED.

Należy także wybrać odpowiednią moc i barwę światła. Chłodne oświetlenie to 5000-5500 Kelwinów – jest dosyć nieprzyjemne, jednak za to rzeczywiście funkcjonalne. Tam, też jest oświetlenie mieszane, każdy może dopasować typ neutralny, czyli dotyczący przedziału 4000-4500 K. Jednak w sypialni, a więc tam, gdzie odpoczywamy najlepiej dobierajmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 K.

Kąt oświetlenia też jest bardzo istotny – inne żarówki LED kupujemy do światła punktowego, a inne, gdy mamy tylko wymienić normalną żarówkę w głównej lampie sufitowej. Większe skupienie to dużo mniejszy zasięg, ale jednak mocne światło. Szerszy kąt oświetlenia można wybrać do centralnej lampy, która ma oświetlić cały pokój. Wąski kąt nadaje się do lamp, które oświetlają konkretny punkt.
13-03-25 11:35
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.