Feng Shui w łazience

Baterie łazienkowe marki Eurorama
Opracowanie: Watersquare Light
Na podstawie: Watersquare Light
W Feng Shui mieszkanie stanowi odzwierciedlenie zarówno wnętrza jak i stanu zewnętrznego jego właściciela. Ogromną rolę w tej starożytnej sztuce aranżacji przestrzeni stanowi woda. To ona odpowiada za szczęście domowników, a jej źródłem jest… łazienka.

Aranżacja łazienki według zasad Feng Shui pozwala stworzyć wnętrze o niepowtarzalnej aurze, w której panuje pełna harmonia i spokój. Biorąc kąpiel oczyszczamy nie tylko ciało, ale i ducha. Dzięki temu nasz organizm regeneruj się i odpręża. Aby w pełni cieszyć się urokami wodnych przyjemności, łazienka musi być odpowiednio usytuowana i zaprojektowana.

Idealnym miejscem na łazienkę jest północna lub tylna cześć domu, daleko od centrum i pokoju dziennego. Najlepiej też, aby w miarę możliwości pomieszczenie kąpielowe znalazło się z dala od sypialni i kuchni. Jednym słowem należy unikać sąsiedztwa pomieszczeń, w którym najczęściej przebywamy. Wnętrze łazienki nie powinno być widoczne z głównego wejścia do domu. Dobrze jest jeśli znajduje się w niej okno, które tworzy przestrzeń. To bowiem ona stanowi istotę aranżacji pomieszczenia. Ważnym elementem są lustra, które optycznie powiększają wnętrze. Im większe tym lepiej, należy jednak pamiętać, aby nie wieszać ich naprzeciwko siebie. Odbijający się w ten sposób obraz może powodować wrażenie niepokoju oraz zmęczenia.

W sztuce Feng Shui, najprostszym sposobem pozyskania pożądanej energii jest wykorzystanie odpowiednich kolorów. Każda barwa stanowi ekspresję jednego z pięciu żywiołów. Są nimi: drzewo, metal, ogień, woda oraz ziemia. W zależności od rodzaju energii, której potrzebujemy w pomieszczeniu, powinniśmy wybrać odpowiedni kolor ścian, ramy lustra oraz poszczególnych łazienkowych akcesoriów. Kolor wnętrza powinien być jasny, utrzymany w barwach słońca i piasku. Uzupełnienie mogą stanowić odcienie pomarańczy, brązu i oliwkowej zieleni, zapewniające poczucie relaksu. Dzięki detalom kolorystycznym uzyskuje się bowiem bogatsze wnętrze, oddziałujące na zmysły i emocje.

Odpowiednie krążenie energii w łazience pobudzi oświetlenie. Światło powinno być tak dobrane, by spełniało swoją funkcję. Równocześnie można je tak zaaranżować, aby w skromny sposób podkreślało najważniejsze elementy wnętrza, czyli: ściany, meble, lustro, a nawet armaturę łazienkową. - Na pierwszy rzut oka pomysł wykorzystania światła w bateriach umywalkowych, brzmi jakbyśmy chcieli poskromić dwa żywioły: wodę i ogień. I choć wydaje się to nie możliwe, to firma Eurorama, Art. Design sprostała wyzwaniu – mówi Sylwia Madyda z firmy Madix wyłącznego dystrybutora na rynek polski baterii Watersquare Light z podświetlanym strumieniem wody.

Dobierając meble pamiętajmy o tym, aby dopasować je do wielkości wnętrza. Ściany i podłogę łazienki można wyłożyć marmurami lub ceramicznymi płytkami pokrywającymi całą przestrzeń. Należy unikać natomiast materiałów syntetycznych, wskazane są dywaniki i maty wykonane z surowców naturalnych, takich jak wełna, korek czy len. Do łazienki powinny prowadzić drzwi lite, bez jakichkolwiek szyb. Drzwi te powinny być zawsze zamknięte Wskazane jest również wykorzystanie roślin, które ożywią pomieszczenie. Może to być bluszcz, storczyk lub papirus.

Główną zasadą Feng Shui jest porządek. Każdy kosmetyk powinien mieć swoje miejsce, a urządzania elektryczne typu suszarka do włosów, czy lokówka koniecznie należy chować do zamkniętych szafek.

Nie zapominajmy o tym, że łazienka to miejsce naszego relaksu, w którym możemy pobyć sami i sobie poświęcić całą uwagę. To w niej odpoczywamy i nabieramy sił po całym dniu pracy. Bardzo często wystarczy jedynie odrobina intuicji i fantazji, by łazienka stała się naszym azylem spokoju…
Na podstawie: PointB
Opracowanie: Adam Wróbel
10-08-25 16:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.