Luksfery i pustaki szklane

luksfery
Opracowanie: paulr.ca
Wykończenie domu, bądź mieszkania to nie lada wyzwanie. Chcąc ergonomicznie zagospodarować wnętrze, warto zastanowić się nad przyszłym sposobem użytkowania pomieszczeń. Umeblowanie i strefowanie pozwala trafnie zaplanować dodatkowe podziały.

Modnym sposobem podziału przestrzeni są ścianki ażurowe działowe z drewna bądź modułów gipsowych i luksfery. Taka ścianka sygnalizuje podział, przepuszcza światło i dopełnia aranżację.
W zależności od wzoru i koloru pustaki mają różny stopień przenikania światła. Dzięki różnorodności i wszechstronności wykorzystuje się je jako elementy wykończeniowe elewacji, fragmenty ścianek w pomieszczeniach mieszkalnych i łazienkach a także na zewnątrz.

Ścianki szklane
Luksfery produkowane współcześnie nie kojarzą się już z przestarzałymi elementami wykończenia budynków wielkopłytowych, bądź zaniedbanymi klatkami schodowymi.
Produkty z lat 60 były elementami z pełnego szkła, o słabej izolacyjności i przepuszczalności światła.
Obecnie pustaki szklane to bardzo modny materiał wykończeniowy, który poza charakterem dekoracyjnym, posiada inne zalety.
Pierwszą z nich jest dźwiękoszczelność. Wbrew pozorom, pustaki mają wyższy stopień dźwiękoszczelności niż tradycyjna ścianka działowa. W standardzie podwyższonym to nawet 45 dB.
Kolejną cechą jest przepuszczalność światła. W zależności od obróbki szkła (bezbarwne, matowione, kolorowe, barwione w masie lub powierzchniowo) przepuszcza mniej lub więcej światła.
Ponadto współczesne luksfery mają dużą wytrzymałość na na ściskanie. Minimum to ok. 1,5 MPa, w standardzie jest to ok. 6 MPa.

Sposobów na wykorzystanie pustaków w aranżacji wnętrz jest tyle co możliwych wariacji na ich temat. Bardzo modne, oprócz ścianek, są kabiny prysznicowe, barki, fragmenty mebli murowanych, a nawet schody i podłogi.

Montaż luksferów
Pustak szklany to przeważnie kwadrat o wymiarach: 19 x 19 cm i grubości od 8 do 10 cm. Od niedawna można też kupić elementy prostokątne: 21 x 11,5 cm i 19 x 9 cm. Ciekawym produktem są formy heksagonalne (plaster miodu).
Ścianka z pustaków szklanych nie może być elementem nośnym. Narażona na przeciążenia i obciążenia pęka i wypacza się. Należy ją mocować co najmniej w dwóch miejscach.
Szerokość listwy bądź spoiny pomiędzy luksferami powinna wynosić od 3 do 15 mm. Chcąc wykonać 1 m kw. Ścianki szklanej, w zależności od wymiarów pustaków, będzie nam potrzebna ich różna ilość: 19 x 19 cm – 25 sztuk, 24 x 24 cm – 16 sztuk, 19 x 9 cm – 50 sztuk, 24 x 11,5 cm - 32 sztuki.

Montaż pustaków może się odbyć na dwa sposoby. Pierwszym jest montaż tradycyjny, przy użyciu zaprawy. Taka ścianka wymaga dodatkowego uzbrojenia przy pomocy stalowych prętów lub drabinki zbrojeniowej. Druga metoda polega na użyciu profili z PCW lub drewna. W takiej ramie pustaki mocuje się specjalnymi klipsami.
Od niedawna można też kupić gotowe moduły z pustaków. Ich montaż jest nieporównywalnie szybszy. Dają możliwość łączenia ze sobą w większe elementy.

Agnieszka Bykowska
10-05-20 09:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.