Dach odwrócony - cechy szczególne i zastosowanie

Dachy odwrócone, zwane również dachami zielonymi, mają we współczesnym świecie wielu zwolenników. Tworzone były zresztą już w dawnych czasach. Wówczas funkcję ozdobną ze względu na piękno hodowanych tam roślin. Kilka lat temu odkryto jednak, że tego rodzaju pomysł może dawać dużo dodatkowych pozytywnych następstw.

Nazwa dachu odwróconego pochodzi z faktu, że dachy typowe zbudowane są z warstwy izolacji, na której umieszczona jest warstwa dowolnego pokrycia dachu. W dachach odwróconych (http://www.poburski.pl/oferta/dachy-zielone) natomiast warstwy te zbudowane są na odwrót. Wynika to z tego, że należy stworzyć izolację budynku od wilgoci pochodzącej z roślin i środków, którymi są nawożone i podlewane. Zazielenianie dachów odwróconych może przebiegać na dwa sposoby. Jeden sposób, intensywny, to umieszczenie roślin i pielęgnowanie ich, nadając im wymaganą formę. Metoda ekstensywna to posadzenie roślin i zostawienie ich, by mogły rozwijać się dowolnie.

Profesjonalne dachy wielkopowierzchniowe - POBURSKI Dachtechnik Sp. z o. o.Istnieje spory wybór roślin, które można uprawiać na dachu. Należy pamiętać jednak, że bardzo dużo zależy od trwałości i nośności konstrukcji. Można przykładowo w takim miejscu hodować wyłącznie trawy i mchy. Możliwe jest również posadzenie krzewów i karłowatych drzewek. Rośliny należące do intensywnych nie powinny być zostawione samym sobie, ponieważ wtedy rozrastają się za bardzo. Podstawową zasadą przy wyborze roślin na dach zielony jest to, że nie powinny one mieć zbyt rozbudowanych i daleko sięgających korzeni. Poza tym można kierować się względami estetycznymi i tym, ile czasu jest się w stanie poświęcić na pielęgnację roślin.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.