Wybrać wannę, czy brodzik?

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w mieszkaniu i domu. Dbanie o codzienną higienę, często nabiera rangi niezwykłej, relaksującej ceremonii. Aby tak było, łazienka musi być urządzona zgodnie z gustem mieszkańców i adekwatnie do wielkości pomieszczenia.

Na początek należy wybrać urządzenia sanitarne, które mają się znaleźć w łazience. Niektórzy lubią długi kąpiele, więc wybiorą wannę, inni nie mają czasu na kąpielowe ceremonie więc zdecydują się na brodzik prysznicowy. Jeszcze inni posiadacze salonów łazienkowych mogą sobie pozwolić na oba rozwiązania. Niektórzy mają małą łazienkę ale koniecznie chcą mieć wannę. Czy wanna ma więcej zalet niż brodzik? Co wybrać?

Wanna może być brana pod uwagę, gdy nasza łazienka ma co najmniej 4 m kw. Dodatkowe ważne aspekty, to:
- wiek i ilość osób zamieszkujących dom lub mieszkanie,
- dodatkowe urządzenia, które mają się znaleźć w łazience i minimalne odległości między nimi (aby można było swobodnie korzystać z łazienki)
- rachunki za wodę

Prysznic
prysznic
Opracowanie: Sanitec KOŁO
Technologii aranżacji prysznica w łazience jest tyle ile fantazji na jego temat. Obecnie możliwe jest niemal wszystko. Trzeba jedynie wyznaczyć miejsce na brodzik i wyobrazić sobie jak ma wyglądać. Można wykorzystać istniejącą wnękę, dobudować ściankę i obłożyć kafelkami, lub zastosować kolorowe luksfery.
Można też zaaranżować brodzik niemal niewidoczny otoczony prostymi taflami szklanymi, gdzie posadzce nadaje się odpowiedni spadek do odpływu wody. Kształt także zależy od fantazji. Może być brodzik prostokątny, okrągły, półokrąg, czy elipsa.
Spośród gotowych rozwiązań w sklepach dostępne są misy o wysokości od 4 do 30 cm. Najpopularniejsze są brodziki akrylowe, choć coraz więcej osób narzeka na skrzypienie po dłuższym użytkowaniu. Droższym rozwiązaniem jest brodzik ceramiczny, a jednym z najtańszych brodzik murowany (wymaga zastosowania dobrej wodoodpornej technologii). W niektórych sklepach na zamówienie wykonuje się brodziki z lanego marmuru, granitu, egzotycznego drewna, szkła, trawertynu. Ze względu na wyszukany materiał rozwiązania te mają przede wszystkim zamożnych odbiorców.

Konstrukcja popularnych, niedrogich kabin to zwykle powlekane profile aluminiowe. Wysokość konstrukcji dochodzi nawet do 195 cm.

Najważniejsze zalety prysznica to: niewielka powierzchnia, niedrogi w eksploatacji, nowoczesny i elegancki, wygodniejszy dla osób z nadwaga lub starszych. Może posiadać inne dodatkowe funkcje, jak: hydromasaż i sauna.

Wanna
wanna
Opracowanie: Sanitec KOŁO
Najpopularniejszym wyrobem do produkcji wanien jest akryl. Może przybrać dowolny kształt. Oprócz tego jest ciepły w dotyku i lekki. Kiedyś popularna była emaliowana stal, ale ustąpiła akrylowi. Moda na wanny z drewna pochodzi prawdopodobnie z Japonii. Z kolei najtrwalszym materiałem na wannę jest żeliwo – to produkt na całe życie. W ofertach sprzedaży znajda się także wyroby z miedzi i kompozytów.
Wanna obecnie jest na tyle uniwersalna, że można połączyć jej funkcję z prysznicem w bardzo estetyczny sposób. Wystarczy zastosować parawan, który montuje się na rancie. Parawany mogą być kilkuczęściowe, osłaniać jedynie część wanny, zamykane na drzwi przesuwane lub wahadłowe.
Coraz większą popularnością cieszą się także wanno-kabniny, jako jednorodne moduły.
Najważniejsze zalety wanny to: możliwość odprężających kąpieli, wygodniejsze do kąpania dzieci, wysoka estetyka, łatwe w utrzymaniu higieny.

Montaż brodzika
Bardzo często, gdy decydujemy się na wymianę urządzeń sanitarnych w łazience czy WC, wiąże się to z wymiana całej dotychczasowej instalacji. Rodzaj instalacji dobiera się w zależności od urządzeń, które chcemy zamontować.
Brodzik można montować bezpośrednio na posadzce, na podmurówce, czy na nóżkach. Między posadzką, a miską musi się znaleźć syfon. Brodzik na posadzce wymaga wpuszczenia systemu instalacji wodnej w podłogę, łącznie z syfonem.
W przypadku brodzika głębokiego podmurówka musi być podparciem dla wszystkich krawędzi misy.

Agnieszka Bykowska

Artykuł zaczerpnięty z: Wybrać wannę, czy brodzik?
Na podstawie: www.projektoskop.pl
09-09-15 11:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.