Okno pomoże zaoszczędzić

Okno pomoże zaoszczędzić
Opracowanie: Franc Gardiner
Na podstawie: Franc Gardiner
Jesień zbliża się wielkimi krokami i rachunki za energię znowu obciążą domowe budżety. W chłodne jesienne i zimowe wieczory każdy marzy o ciepłym, przytulnym wnętrzu. Co zrobić, by ogrzewać efektywnie i rozsądnie gospodarować ciepłem w mieszkaniu? Zadbajmy o okna – radzi ekspert firmy Franc Gardiner.

Słaby punkt na mapie izolacji
Podczas dużych mrozów w okolicach okna każdy z nas odczuwa nieprzyjemny powiew chłodnego powietrza. Okna, zwłaszcza te wykonane ze szkła, wychładzają się bardzo szybko. Coraz powszechniejsze okna z PCW izolują już znacznie lepiej, ale nie należy zapominać, że to tylko podwójna warstwa plastiku. Ich celem jest wpuszczanie do wnętrza naturalnego światła, dlatego w odróżnieniu od ścian nie mogą zostać ocieplone dodatkową warstwą wełny czy styropianu. Przegrody okienne to pięta achillesowa całego domu i najsłabszy pod względem izolacyjności termicznej element konstrukcji.
Okno pomoże zaoszczędzić
Opracowanie: Franc Gardiner
Na podstawie: Franc Gardiner
Przekłada się to znacząco na straty energii dostarczanej przez instalacje centralnego ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Analiza współczynników przenikalności ciepła wskazuje, że przez okna ucieka go aż od 15% do 25%.

Zatrzymać uciekające ciepło
Odpowiedzią na straty generowane przez przegrody okienne są specjalne materiały używane do produkcji rolet. – Podstawową funkcją okna jest zapewnienie dostępu światła słonecznego do pomieszczenia, dlatego jego stałe zasłonięcie nie może być brane pod uwagę. Firanki i zasłony stanowią słabą ochronę przed niekorzystnymi warunkami termicznymi panującymi na zewnątrz, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu z powierzchnią, która się wychładza. Rolety z dodatkową warstwą izolacyjną ściśle przylegając do szyby, są w stanie stworzyć dodatkową osłonę wnętrza przed chłodem. Warstwa gumy, bądź srebrnej powłoki w roletach z serii Blackout i Silver izoluje okno, stanowiąc barierę dla niskich temperatur – o sposobach na odgrodzenie wnętrza od niskich temperatur opowiada Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner.

Kilka sprawdzonych rad na chłodne dni
Okno pomoże zaoszczędzić
Opracowanie: Franc Gardiner
Na podstawie: Franc Gardiner
Rozsądne zarządzanie ciepłem w pomieszczeniach opiera się na dwóch prostych zasadach: w dzień należy odsłonić okna, by słońce w naturalny sposób podniosło temperaturę w pomieszczeniach, a zasłonięcie rolet w godzinach wieczornych, wzmocnione dodatkowo ogrodzeniem samego okna zasłonami tekstylnymi z grubego materiału (plusz, aksamit) zapobiega wychładzaniu się mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że to pod oknami, gdzie występuje najchłodniejsze powietrze w całym pomieszczeniu, usytuowane są najczęściej grzejniki. Błędem, którego należy unikać jest ich zasłanianie zbyt długimi zasłonami, które powodują, że powietrze krąży pomiędzy materiałem a źródłem ciepła, zamiast ogrzewać właściwą przestrzeń.

Rozsądne i ekonomiczne gospodarowanie ciepłem w zimie opiera się na prostej regule: minimalizujmy straty i maksymalizujemy wykorzystanie emitowanej energii. Przed jesienią zróbmy nieduże przemeblowanie i upewnijmy się, że grzejniki są odsłonięte, a okna wspomóżmy dwuwarstwową roletą, która odgrodzi od nadchodzących mrozów i nie pozwoli ciepłu uciekać. Drobna zmiana, nieduża inwestycja w zaawansowane osłony okienne i na wiosnę może nas czekać miła niespodzianka.
Na podstawie: Toolbox Creative Communications
Opracowanie: Filip Godecki
12-11-07 13:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.