Światło w ogrodzie

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Nastrojowo oświetlony ogród może stać się miejscem, gdzie w gronie przyjaciół będziemy spędzać pogodne, letnie wieczory. Światło na zewnątrz jest przydatne nie tylko ze względów estetycznych. Dzięki oświetleniu zieleni wokół domu możemy w każdej chwili zobaczyć co się dzieje na zewnątrz.
Oświetlenie ogrodu po zapadnięciu zmroku ułatwi nie tylko bezpieczne dotarcie do domu, znalezienie kluczy do domu, ale także będzie odstraszać nieproszonych gości - złodziei. Dobrze dobrane światło może również stworzyć pełne blasku i uroku efekty wokół budynku, elementów małej architektury i w ogrodzie.


Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko nadaje przestrzeni wokół domu uroku ale także zwiększa nasze bezpieczeństwo. Podczas tworzenia iluminacji w naszym ogrodzie, warto pamiętać o oświetleniu wejścia do domu oraz furtki. Ważne aby światło padało na klamkę, zamek oraz podest wejściowy. Oprawy można ukryć, umieszczając je w daszku nad drzwiami, lub też wyeksponować. Do tego celu nadają się reflektory o dużej mocy lub lampy naścienne. Oprawy montowane na ścianie przystosowane są zazwyczaj do świetlówek kompaktowych.
Trakty komunikacyjne najlepiej oświetlać światłem jednolity. Powinno ono padać na nawierzchnię. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wzdłuż ścieżek niskich lamp stojących lub płaskich, małych lampek umiejscowionych np. w nawierzchni podjazdu. Stanowią one elegancki i modny element wykończenia ogrodu. Charakteryzują się dużą odpornością na urazy mechaniczne oraz nacisk kół samochodowych, ponieważ zazwyczaj są montowane w szczelnych i mocnych oprawach. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się świecące kostki wbudowane bezpośrednio w nawierzchnię. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i eleganckie, ale tylko w rejonach, gdzie nie ma zbyt intensywnych opadów śniegu.
Bardzo istotne jest także oświetlenie schodów i wszelkich różnic poziomów, ponieważ nawet jeden nieoświetlony stopień potrafi być przeszkodą, o którą bardzo łatwo się potknąć po zapadnięciu zmroku.
Warto również zadbać o światło na balkonie czy tarasie. W blasku światła miejsca te będą służyły również w późnych godzinach wieczornych. Delikatne i mało intensywne skupione światło nada bardziej kameralnego klimatu niż rozproszone. Natomiast jeżeli pragniemy wyeksponować kształt jakiegoś ogrodowego detalu lub rośliny równocześnie oświetlając fragment ogrodu, powinniśmy źródło światła umieścić u dołu.
Oświetlenie oczka wodnego wnosi do ogrodu bardzo dużo wdzięku. W blasku świateł woda w zbiorniku lub mieniąca się różnymi kolorami fontanna może być dekoracyjnym elementem naszego otoczenia, nawet w późnych godzinach wieczornych. Odpowiednio dobrane lampy czy reflektory można zainstalować zarówno w pobliżu, jak i pod wodą. Wszelkie instalacje elektryczne obsługujące urządzenia wodne powinny znajdować się w izolowanych studzienkach i monitorowane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Lampy ogrodowe
Opracowanie: garryknight
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/garryknight/2397442498/
Dzięki umiejętnemu operowaniu światłem, można bardzo ciekawie ukształtować przestrzeń wokół naszego domu. Jest wiele technik oświetlania obiektów w ogrodzie. Jednymi z bardziej znanych są:
- Oświetlenie tradycyjne – umożliwia uzyskanie jasno oświetlonej przestrzeni. Tego typu oświetlenie jest najbardziej funkcjonalne i bardzo często używane jest w celu ochrony mienia;
- Oblewanie ścian - jest metodą polegającą na równomiernym oświetleniu ściany. Dzięki temu można podkreślić kolor oraz fakturę ściany;
- Akcentowanie światłem - dzięki temu, że padające światło jest bezpośrednie i ostre, można zaakcentować obiekty lub rośliny, które chcielibyśmy bardziej zaakcentować;
- Technika oświetlenia lustrzanego - metoda ta polega na podkreśleniu obiektu znajdującego się po drugiej stronie zbiornika wodnego w taki sposób, aby osoba patrząca np. z domu, widziała odbicie na powierzchni wody. Aby uzyskać taki efekt musi być włączone oświetlenie podwodne;
- Floodlighting - jest to imitowanie światła dziennego dzięki umieszczeniu źródła światła nad ogrodem;
- Cieniowanie – jest to technika, która polega na oświetleniu obiektu (zazwyczaj drzewa) w taki sposób aby rzucał on cieć na powierzchnię za sobą. Taki efekt można osiągnąć dzięki umieszczeniu lampy punktowej pod obiektem.

Oprawy lamp zazwyczaj mają proste, oszczędne formy, a kolory są neutralne. Jednak coraz częściej można spotkać bardzo efektowne i ciekawe kształtem lampy, na przykład świecące donice, kamienie, czy też kule.
Nowoczesne oświetlenie ogrodowe jest energooszczędne oraz trwałe. Możemy wybierać pośród halogenów, świetlówek czy też diod LED. Te źródła światła nie nagrzewają się, a dzięki niewielkim rozmiarom łatwo je połączyć w dowolne zespoły świetlne.
Nowoczesne lampy ogrodowe mogą świecić kierunkowo, emitując stożki i linie światła. Można także znaleźć lampy z kolorowymi filtrami lub rastrami rozpraszającymi światło, uruchamiane za pomocą czujnika ruchu, czy też małe diody łączone w listwy oświetleniowe.
Warto pamiętać, że dobrze rozświetlony ogród zachęci gospodarzy do wyjścia z domu i spędzenia ciepłego, letniego wieczoru na dworze.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Anna Dębiec
09-06-26 12:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.