Uczta pod gołym niebem

Przenośny grill
Pogodne, letnie dni sprzyjają spotkaniom towarzyskim, które coraz częściej są połączone z przygotowywaniem potraw pod gołym niebem. Potrawy z grilla są smakowite, łatwe w przyrządzaniu i przede wszystkim zdrowe.
Taki ruszt jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia zarówno ogrodów, jak i działek. Doskonale sprawdza się także w podróży – dzięki niemu można bardzo szybko przyrządzić smaczne i syte potrawy.


W sklepach dostępnych jest wiele modeli, które różnią się nie tylko wielkością, ale także wyposażeniem. Można kupić ruszt na kółkach, składany do walizki czy okrągły ze szczelną pokrywą.
Jednak najpopularniejsze są przenośne grille, które możemy postawić w dowolnym miejscu w naszym ogrodzie. Składają się one z paleniska, rusztu, który można ustawiać na różnych wysokościach i bocznych osłon. Niektóre z modeli posiadają dodatkowo pokrywę, która ułatwia i przyspiesza przygotowywanie potraw. Nowoczesne grille wzbogacone są o specjalny dozownik, przez które wpływa powietrze do paleniska. Tego typu przenośne ruszty wykonane są z blachy stalowej, a więc są lekkie i przede wszystkim tanie. Można także kupić ruszt wykonany z żeliwa. Niestety są one drogie i ciężkie.

Aby nasze potrawy dobrze się upiekły, warto kupić węgiel drzewny lub brykiet na opał. Duże kawałki węgla łatwiej się rozżarzają i dłużej palą. Natomiast brykiet charakteryzuje się tym, że jest prostszy w użyciu i szybko się rozpala.
Rozpalanie naszego ogrodowego grilla może być łatwe, jeżeli dodatkowo zaopatrzymy się w podpałkę. Może ona mieć postać płynną lub stałą. Tą pierwszą wystarczy polać węgiel i podpalić. Natomiast stosując podpałkę stałą należy najpierw dobrze ją rozżarzyć, a następnie obłożyć ją kilkoma węgielkami i poczekać aż się zapalą.

Innym rodzajem rusztu jest grill zasilany gazem. Palnik gazowy podgrzewa płytę, która jest powleczona materiałami ceramicznymi lub mineralnymi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na sposób czyszczenia płyt - porcelanowa jest łatwiejsza w konserwacji niż mineralna z powierzchnią przypominającą węgiel. W wielu sklepach dostępne są również grille elektryczne.

Alternatywą dla rusztów przenośnych są stacjonarne. W sklepach ogrodniczych można dostać gotowe konstrukcje z prefabrykatów żelbetowych. Tego rodzaju grill zazwyczaj nie wymaga fundamentów. Jednak warto podłożyć betonową płytę, która ustabilizuje konstrukcję a zarazem będzie pełniła funkcję izolacji od wilgotnego podłoża.
Można także zbudować grill wolnostojący lub przystawić go do ściany domu czy altany. Zazwyczaj tego typu ruszty są duże i murowane. Mogą one być wykonane z piaskowca, otoczaków, cegły klinkierowej, silikatowej lub z bloczków betonowych.
Najprostszy do zbudowania jest ruszt otwarty. Palenisko otoczone jest z trzech stron. Niestety dym uchodzący swobodnie do góry może przeszkadzać w grillowaniu i biesiadowaniu. Dlatego warto dobudować okap, który odprowadzi opary z dala od miejsca przyrządzania posiłku.
Bardzo często tego rodzaju budowla stosowana jest jako kominek, przy którym można odpoczywać w chłodne letnie i jesienne wieczory. Materiał, z którego ma być wybudowany, powinien być mrozoodporny, wytrzymały na wysokie temperatury oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Najczęściej spotykane w ogrodach są kominki z cegły lub z kamienia. Czasami budowane są kominki z piaskowca. Charakteryzują się one jednak porowata strukturą, dlatego łatwiej się brudzą, chłoną wodę oraz szybciej niszczeją.

Aby nasz letni ruszt dobrze funkcjonował i zapewniał nam wygodną obsługę, powinien spełniać parametry takie jak:
- wysokość podstawy, czyli odległość od gruntu do poziomu paleniska, powinna wynosić 60-70 cm;
- optymalna szerokość paleniska powinna wynosić 70 cm, a głębokość 40 cm;
- wysokość ścianek,które osłaniają otwarte palenisko, powinna wynosić 30- 50 cm;
- krawędź okapu powinna znajdować się 60-70 cm nad płytą paleniskową.

Na grillu możemy przygotowywać różnorodne potrawy – od tradycyjnych kiełbasek i szaszłyków, po bardziej wymyślnie zapiekane warzywa i owoce. Dodatkowo przygotowane sosy i sałatki dodadzą smaku potrawom.
Potrawy możemy grillować na tackach aluminiowych lub bezpośrednio na ruszcie – jednak należy go wcześniej posmarować tłuszczem, aby nasze smakowite produkty nie przywierały.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Anna Dębiec
09-05-15 15:56
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.