Systemy odwodnień przydomowych

Przydomowe odwodnienie
Opracowanie: ACO Elementy Budowlane Sp. z o.o
Na podstawie: ACO Elementy Budowlane Sp. z o.o.
Odprowadzanie wody opadowej z powierzchni jest istotnym warunkiem zabezpieczenia budynku i jego okolicy. To szczególnie ważne na terenach o podłożach nieprzepuszczalnych – gliniastych, ilastych lub skalistych, które utrudniają, a czasem uniemożliwiają naturalne wchłanianie wody. Nadmiar wody może objawić się w najlepszym przypadku w postaci kałuż czy błota na trawniku, w gorszym może doprowadzić do zawilgocenia ścian i fundamentów oraz przesiąkania wody do piwnic i  niżej położonych garaży. Wodę z powierzchni można odprowadzać za pomocą systemów zwanych odwodnieniami.

Właściwie dobrany system odwodnienia pozwalają na szybkie i kontrolowane odprowadzanie deszczówki. Woda jest transportowana rurami najczęściej do kanalizacji. Alternatywnym odbiornikiem deszczówki może być studnia chłonna lub zakopany na terenie działki zbiornik na deszczówkę. Wodę deszczową można również odprowadzić do kanalizacji deszczowej, ale tu należy pamiętać by o  zgodę na takie podłączenie wystąpić do starostwa powiatowego.

Rozróżnia się dwa rodzaje odwodnień: liniowe i  punktowe. Na terenach przydomowych najczęściej stosowane są odwodnienia liniowe.
Instalowane są one przy wjeździe na posesję, wzdłuż drzwi garażowych, przy wejściu do budynku czy przy tarasie. W  skład typowego odwodnienia liniowego wchodzą korytka, ruszty, skrzynki odpływowe i zestawy akcesoriów np.: ścianki czołowe czy systemowe haki do zdejmowania rusztów. Najważniejszymi elementami systemu są korytka, do których spływa woda. Wykonywane są one z polimerbetonu, betonu tradycyjnego, betonu włóknistego a także tworzywa sztucznego. Na potrzeby terenów przydomowych najlepiej sprawdzają się korytka polimerbetonowe, które są z jednej strony bardzo wytrzymałe, a z drugiej odporne na działanie niskich temperatur (brak możliwości penetracji wody w głąb struktury korytka, ze względu na nienasiąkliwość polimerbetonu).

Stanowiące przykrycie korytek ruszty z  jednej strony umożliwiają bezpieczne poruszanie się po terenie, z  drugiej zatrzymują grubsze zanieczyszczenia np.: liście, większe kamyki. To właśnie ruszty są najbardziej wyeksponowaną częścią odwodnienia liniowego już po jego zamontowaniu, stąd ważna jest ich estetyka i wkomponowanie w dane otoczenie. Materiałami, z których najczęściej wykonywane są ruszty to żeliwo, stal ocynkowana, tworzywo sztuczne i materiał najbardziej szlachetny – stal nierdzewna. Kanałami woda transportowana jest do skrzynek odpływowych, w których znajduje się kosz osadczy. Podobnie jak i  kanały skrzynka przykryta jest zdejmowalnym rusztem. Kompleksowy system odwodnienia terenów przydomowych może być połączony np. z wycieraczką zewnętrzną czy wpustem podwórzowym (odwodnienia punktowe). Wpusty podwórzowe pozwalają na integrowanie systemu ze spustem dachowym i dalej przetransportowanie wody np. do kanalizacji. Wśród oferowanych na rynku systemów odwodnień liniowych na szczególną uwagę zasługuje nowy ACO SELF® Euroline. Istotnymi zaletami ACO SELF® Euroline jest nadzwyczajna trwałość, łatwość montażu, prosta konserwacja i  co nie mniej ważne estetyczny wygląd.
Na podstawie: ACO Elementy Budowlane Sp. z o.o.
Opracowanie: ACO Elementy Budowlane Sp. z o.o
10-05-10 10:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.